JEDNOSTKA RATOWNICZO-GAŚNICZA NR 2 W KALISZU
Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 2, ul. Częstochowska 140
Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej:
st. bryg. inż. Grzegorz Orlikowski
Zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej:
asp. sztab. Robert Radziszewski
tel. (+48) 47 771-76-42
adres e-mail: jrg2kalisz@psp.wlkp.pl
Do zadań jednostki ratowniczo – gaśniczej należy:
- Organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie walki z pożarami oraz likwidacji miejscowych zagrożeń.
- Dokumentowanie toku pełnienia służby ze szczególnym uwzględnieniem sporządzania informacji z prowadzonych działań ratowniczych.
- Wykonywanie pomocniczych czynności w czasie klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, gdy działaniami kierują inne służby.
- Wykonywanie podstawowych czynności ratowniczych w obszarze chronionym oraz w ramach odwodów operacyjnych.
- Wykonywanie specjalistycznych czynności ratowniczych w obszarze chronionym oraz w ramach odwodów operacyjnych.
- Przygotowanie własnych sił i środków do wypełniania zadań ratowniczych na przydzielonym obszarze chronionym.
- Współdziałanie z innymi służbami ratowniczymi na przydzielonym obszarze działania w zakresie doskonalenia likwidacji zdarzeń.
- Rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych, poznawanie własnego terenu działania, w tym udział w ćwiczeniach na obiektach.
- Realizowanie zajęć sportowych dla strażaków pełniących służbę w JRG.
- Prowadzenie doskonalenia zawodowego.
- Udział w aktualizacji:
a) stanu gotowości operacyjnej,
b) procedur ratowniczych,
c) dokumentacji operacyjnej. - Udział w przygotowaniu analiz z działań ratowniczych.
- Powierzchnia obszaru chronionego – 550,880 km2.
- Liczba mieszkańców w obszarze chronionym – 54 070 osób.
miasta:
- Kalisz w granicach administracyjnych (za wyłączeniem obszaru własnego działania określonego dla JRG nr 1)
- Opatówek
gminy:
- Brzeziny,
- Godziesze Wielkie,
- Opatówek,
- Szczytniki,
SLRr - Samochód specjalny, lekki, rozpoznawczo - ratowniczy Volkswagen Amarok - pojazd wyposażony w silnik Td poj. 3,0 o mocy 163 KM. Używany w jednostce do drobnych miejscowych zagrożeń, również jako operacyjny dla d-ców JRG
GCBA 5/32 - Samochód gaśniczy, ciężki. MAN TGM 18.340 - samochód gaśniczy zbudowany na podwoziu "Mana" przez firmę Stolarczyk z Kielc, posiada zbiornik na wodę o pojemności 5000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500 litrów, autopompę dwuzakresową nisko i wysokociśnieniową. Obsada 6 ratowników. W JRG nr 2 używany jako samochód pierwszego rzutu do prowadzenia samodzielnie akcji ratowniczo gaśniczych oraz współdziałania z innymi jednostkami.
GCBA 9,1/52 - Samochód gaśniczy, ciężki. RENAULT K440 - samochód gaśniczy zbudowany na podwoziu "Renault", przez firmę Wawarzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych, posiada zbiornik na wodę o pojemności 9100 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 915 litrów, autopompę o wydajności 5200 litrów na minutę. Obsada 3 ratowników. W JRG nr 2 używany jako samochód drugiego rzutu do prowadzenia dużych akcji ratowniczo-gaśniczych oraz współdziałania z innymi jednostkami
SH 24 - Samochód specjalny, podnośnik. VOLVO FL6 - podnośnik hydrauliczny z drabiną o maks. wysięgu 24 m. Zbudowany przez firmę Bumar Koszalin. Może podawać środki gaśnicze poprzez stałą instalację gaśniczą. W czasie akcji używany do prowadzenia prac na wysokości, ewakuacji poszkodowanych itp.
SLRChem - Samochód specjalny, lekki, ratownictwa chemicznego. Mercedes Sprinter 312D - samochód zbudowany przez firmę Schmitz. Wyposażony m.in. w pompy do materiałów niebezpiecznych i paliw, ubrania gazoszczelne, sprzęt uszczelniający oraz pomiarowy.
PSRch - przyczepa chemiczno-ekologiczna - wyposażona jest w sprzęt służący do likwidacji zdarzeń związanych z ratownictwem chemiczno-ekologicznym między innymi sprzęt ochronny ratowników (aparaty powietrzne, różnorodne ubrania ochronne), sprzęt do zbierania rozlewisk olejowych na ciekach i akwenach wodnych, pompy do substancji chemicznych i ropopochodnych
PPł – przyczepa wyposażona w czteroosobową łódź aluminiową, posiadającą silnik Mercury o mocy 15 KM, wykorzystywana jest podczas sprawiania zapory oraz do prowadzenia działań ratowniczych na akwenach wodnych.