STRAŻACY APELUJĄ O NIEWCHODZENIE NA ZAMARZNIĘTE ZBIORNIKI I CIEKI WODNE!
26.02.2021
Pomimo dość wysokich temperatur jak na tę porę roku, na zbiornikach i ciekach wodnych nadal występuje pokrywa lodu. Bardzo często może wydawać się, iż jest ona wystarczająco gruba, aby na nią wejść i się przemieszczać, jednak przypominamy, że wchodzenie na lód, poza lodowiskami, zawsze wiąże się z ryzykiem, a próba wejścia na zamarznięte rzeki to wręcz dobijanie się o nieszczęście. Niestety osób, które narażają swoje zdrowie i życie w ten sposób nadal jest bardzo dużo i powinniśmy wiedzieć co zrobić, kiedy zauważymy kogoś pod kim załamała się pokrywa lodu na zamarzniętym zbiorniku lub cieku wodnym. Oto kilka zasad opracowanych przez Wydział Prewencji Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej:
- W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
- Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
- Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
- Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
- Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
Kaliscy strażacy cały czas doskonalą swoje umiejętności w ratownictwie wodno-lodowym. W ostatnim czasie na Jeziorze Pokrzywnickim odbyły się ćwiczenia dla poszczególnych zmian służbowych z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 i 2 w tym właśnie zakresie. Strażacy musieli podjąć na sanie wodno-lodowe osobę, pod którą załamał się lód. Takie działania mają na celu zapewnienie jak najszybszego dotarcia do poszkodowanego w przypadku realnego zagrożenia i działań ze strony Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.
Opracował: st. sekc. Jakub Pietrzak
Zdjęcie: asp. sztab. Robert Radziszewski