W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia doskonalące

28.05.2024

Sprawdzanie pola pracy bez kosza

W ostatnim czasie funkcjonariusze zmiany III w ramach doskonalenia zawodowego utrwalali wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi drabiny mechanicznej SCD-41 Iveco Magirus oraz wykorzystania skokochronu SP16 VETTER w działaniach ratowniczych. Trenowano także sterowanie z kosza drabiny mechanicznej oraz możliwości pracy drabiny z odpiętym koszem w podparciu. Odpięcie kosza powoduje zwiększenie zasięgu pola pracy i możliwości dotarcia do poszkodowanych znajdujących się na wyższych kondygnacjach budynku. W trybie pracy drabiną jako pomostem wierzchołek drabiny jest podparty. W tym ustawieniu drabina może być obciążona maksymalnie przez 12 osób, które są na niej równomiernie rozmieszczone. Przećwiczono różne warianty sprawdzając maksymalny wysięg w zależności od długości wysuwu podpór bocznych. Przy maksymalnym wysuwie podpór bocznych na które potrzeba około 5,30 m szerokości wolnego miejsca przystawiono drabinę do balkonu na pierwszym piętrze budynku i osiągnięto długość drabiny pracującej w trybie pomostu na poziomie 23,2 m. Należy zauważyć, że każde utrudnienia w postaci nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, grząskiego terenu, studzienek kanalizacyjnych, wąskich ulic mogą wpływać na zasięg pola pracy poprzez niedostatecznie wysunięte podpory lub całkowicie uniemożliwić rozstawienie drabiny mechanicznej.
Podczas ćwiczeń omówiono również zasady bezpiecznego sprawiania skokochronu biorąc pod uwagę zalecenia producenta oraz użycie skokochronu w działaniach ratowniczych. Wybór miejsca rozstawienia skokochronu zależy od konkretnej sytuacji ratowniczej i miejscowych warunków. Powierzchnia do rozstawienia powinna być pozbawiona ostrych i wystających elementów, które mogłyby uszkodzić dolną lub boczną powłokę skokochronu, a zwłaszcza rur stelaża pneumatycznego. Skokochron należy ustawić możliwie jak najbliżej pionowej płaszczyzny ściany, tak aby nie sugerować osobie skaczącej skoku z odbicia lub rozbiegu. Warto zaznaczyć, że jest stosowany w ostateczności, gdy bezpieczna ewakuacja w inny sposób jest niemożliwa. Bez względu na model i rodzaj skokochronu zabrania się wykonywania skoków ćwiczebnych i pokazowych. 

Opracowanie: kpt. Przemysław Przybyłowicz
Zdjęcia: kpt. Przemysław Przybyłowicz

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}