INAUGURACJA AKCJI "BEZPIECZNY PIERWSZOKLASISTA"
04.11.2022
Aż 6 800 kamizelek odblaskowych trafi w najbliższych dniach do uczniów pierwszych klas wszystkich szkół podstawowych z powiatu poznańskiego. Inauguracja akcji pod nazwą „Bezpieczny pierwszoklasista” odbyła się w Szkole Podstawowej im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach.
– To już 21 edycja tego projektu. Można więc śmiało założyć, że wręczamy kamizelki kolejnemu pokoleniu naszych mieszkańców. W sumie, przez te wszystkie lata, rozdaliśmy już blisko 80 tysięcy elementów odblaskowych. To mówi samo za siebie. Zdajemy sobie sprawę, że podobne akcje są organizowane również przez inne samorządy czy też instytucje, ale gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo, to im więcej takich inicjatyw, tym lepiej. Nasza akcja nie polega zresztą tylko na rozdawaniu kamizelek. W jej trakcie mówimy także o tym, jak należy się zachować w drodze do szkoły, czy na placu zabaw. Termin też nie jest przypadkowy. Mamy jesień, szybko zapada zmrok i te kamizelki na pewno się przydadzą najmłodszym, jak i ich opiekunom – podkreślił starosta poznański Jan Grabkowski, który osobiście wręczał kamizelki pierwszoklasistom.
– Kiedy przyjechaliśmy do szkoły w Koziegłowach zapytałem dzieci, czy wiedzą, z jakiej okazji się tutaj spotykamy. Usłyszałem wtedy, że mamy dzisiaj „dzień odblaskowy”. Mam nadzieję, że to hasło się przyjmie, bo nie dość, że wyszło od najmłodszych, to jeszcze w pełni oddaje ideę tego, co robimy – dodał starosta. W trakcie spotkania z pierwszoklasistami obecni byli także przedstawiciele straży pożarnej oraz policji z robiącym furorę wśród maluchów Pyrkiem. Podobnie będzie podczas wizyt w pozostałych szkołach podstawowych we wszystkich siedemnastu gminach powiatu poznańskiego. – Wykorzystujemy ten moment, aby przypomnieć choćby o konkursie „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie”, organizowanym wspólnie z powiatem poznańskim – mówił Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg. Jacek Michalak.
– Zaczął się sezon grzewczy, a to właśnie wtedy zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla jest największe. Warto więc o tym jak najwięcej mówić, także dzieciom, bo one tę wiedzę później przekazują dorosłym. A należy wiedzieć, że taka domowa czujka, to najprostszy sposób na zabezpieczenie domu przed czadem, który jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Przez te wszystkie lata przypominamy o tym, wiele takich czujek rozdaliśmy też w konkursie… Wierzę, że także dzięki temu, w ostatnim czasie w powiecie poznańskim nie odnotowaliśmy żadnych ofiar śmiertelnych w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. W tym przypadku potwierdzają się więc słowa starosty, że powiat poznański to powiat bezpieczny – podsumował Jacek Michalak.