MIĘDZYNARODOWE TARGI OCHRONY PRACY, POŻARNICTWA I RATOWNICTWA SAWO
27.04.2022
W dniach 25 – 27 kwietnia 2022 roku odbywają się Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO.
W powyższym przedsięwzięciu bierze również udział Komenda Miejska PSP w Poznaniu. Funkcjonariusze poznańskiej Komendy, na wspólnym stoisku z Komendą Wojewódzką PSP w Poznaniu, Szkołą Aspirantów PSP, w pawilonie numer 3A, udzielali profesjonalnych porad dotyczących różnych zagadnień z zakresu ochrony przeciwpożarowej, nauczali praktycznie zasad udzielania pierwszej pomocy, a także prezentowali nowoczesne narzędzia edukacyjne jak symulatory zagrożeń pożarowych w budynku mieszkalnym, jak i budynkach użyteczności publicznej.
Jednym z głównych punktów drugiego dnia targów była, przygotowana przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, konferencja techniczna "Nowoczesne instalacje w ochronie życia i mienia – projektowanie i eksploatacja”, która skupiła szerokie grono projektantów branżowych, inżynierów budownictwa i pożarnictwa, architektów, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawców budowlanych, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, firm zajmujących się instalowaniem systemów przeciwpożarowych, a także właścicieli i zarządzających obiektami.
Tematem przewodnim był postęp techniczny, który wymusza również zmiany w wymaganiach projektowania, instalowania i eksploatacji urządzeń przeciwpożarowych.
Podczas konferencji najlepsi specjaliści w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych (w tym autorzy nowych wytycznych) zaprezentowali najnowsze zmiany w zakresie projektowania i instalowania urządzeń wykrywania i gaszenia pożarów.
Na Targach SAWO nie mogło zbraknąć również prezentacji najnowocześniejszego sprzętu ratowniczego poznańskiej Komendy, a kulminacyjnym punktem programu drugiego dnia targów SAWO był dynamiczny pokaz działań ratowniczych grup specjalistycznych Państwowej Straży Pożarnej (poszukiwawczo-ratowniczej z psami tropiącymi, wysokościowej, chemiczno-ekologicznej z mobilnym robotem specjalistycznym IBIS oraz grupy ratownictwa technicznego).
Widowiskowy i niezwykle emocjonujący pokaz zakładał wypadek komunikacyjny z udziałem pojazdu osobowego, w którym zakleszczony został kierowca. W symulowanej akcji ratownicy musieli rozpoznać zagrożenie, ewakuować z wraku samochodu osobę poszkodowaną, udzielić jej pomocy oraz bezpiecznie przetransportować poza obszar zagrożenia ( w tym przypadku za pomocą technik alpinistycznych). Ponadto należało usunąć i zabezpieczyć przewożoną w pojeździe substancję chemiczną.
Wydarzenie zgromadziło mnóstwo obserwatorów, którzy z zapartym tchem śledzili każdy krok poznańskich strażaków.