POŻAR W ZAMKU CESARSKIM
25.07.2022
Dzisiaj rano, w krętych korytarzach piwnicznych Centrum Kultury Zamek doszło do powstania pożaru. Ogień pojawił się na skutek prowadzonych prac spawalniczych przez firmę zewnętrzną. Doszło również do powstania silnego zadymienia, które odcięło drogę ucieczki pracownikom wykonujących prace pożarowo niebezpieczne w podziemiach Zamku.
Dym bardzo szybko przenosi się na wyższe kondygnacje, tym samym uniemożliwiając wyjście jednemu ze zwiedzających o ograniczonej zdolności poruszania się, którego trzeba bezpiecznie wyprowadzić z budynku przy pomocy specjalnego krzesła ewakuacyjnego.
Rozprzestrzeniający się po Zamku gęsty dym uruchamia system sygnalizacji pożaru, który natychmiast wysyła sygnał o pożarze do Państwowej Straży Pożarnej.
W ten oto sposób rozpoczęły się ćwiczenia poznańskich strażaków na jednym z symboli Poznania, jakim niewątpliwie jest Zamek Cesarski znajdujący się przy ulicy Święty Marcin.
Jednak gaszenie pożaru w podziemiach Zamku i ewakuacja uwięzionych pracowników, to nie koniec zadań jakie zostały postawione przed ćwiczącymi strażakami.
W tym samym czasie, na wieży zegarowej dochodzi do upadku z wysokości 5 metrów pracownika, który prowadził prace serwisowe zegara. Mężczyzna leży na podeście technicznym, nie rusza się i ma podejrzenie urazu kręgosłupa. Jedyną możliwością na uratowanie mężczyzny jest jego szybka ewakuacja przy pomocy technik linowych oraz ratowników wysokościowych.
Scenariusz dzisiejszych manewrów zakładał dotarcie do 6 pracowników znajdujących się w podziemiach Zamku, wstępne zaopatrzenie medyczne poszkodowanych, którzy posiadali liczne poparzenia rąk i twarzy oraz przebite udo metalowym prętem, a także bezpieczne wyprowadzenie z piwnicy w celu przekazania osób Pogotowiu Ratunkowemu. A wszystko to w panujących piwnicznych ciemnościach oraz silnym zadymieniu.
W tym samym momencie, strażacy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego musieli dotrzeć do nieprzytomnego pracownika znajdującego się na podeście technicznym, udzielić niezbędnej pierwszej pomocy i ewakuować technikami linowymi w bezpieczną przestrzeń.
Poprzeczka dzisiejszych ćwiczeń została wysoko postawiona przez ćwiczącymi. Ale po dwóch godzinach od rozpoczęcia całego przedsięwzięcia wszystkie poszkodowane osoby zostały dostarczone do Karetek Pogotowia.
Tego rodzaju ćwiczenia praktyczne pozwalają na sprawdzenie przygotowania poznańskich strażaków do prowadzenia działań w obiektach charakterystycznych, trudnych i skomplikowanych pod względem układu pomieszczeń i korytarzy, z występującymi podziemiami, bunkrami, ale również wysokimi wieżami, do których dostanie się jest niezmiernie trudne. Była to również okazja na szczegółowe zapoznanie się z obiektem. A wszystko to po to, aby w sytuacji realnego zagrożenia być w pełni przygotowanym do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym.
Opracowanie: st. kpt. Michał Kucierski.
Zdjęcia: st. kpt. Michał Kucierski, M. Kaczyński CK Zamek.