W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkania edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa obiektów użytkowych i mieszkalnych

09.09.2024

strażacy na spotkaniu w ZKZL w Poznaniu

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zapoczątkowała akcję edukacyjną, skierowaną do zarządców i administratorów obiektów na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego.
Założeniem akcji jest uświadamianie administratorów w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz wczesne rozpoznawanie zagrożeń w zarządzanych obiektach. Główne nastawienie akcji skupione jest na bezpieczeństwie w częściach wspólnych obiektów mieszkalnych i użytkowych, jak korytarze, ale również poddaszach i piwnicach.
Ochrona przeciwpożarowa polega m.in. na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem poprzez zapobieganie jego powstawaniu i rozprzestrzenianiu się, zapewnianiu sił i środków do jego zwalczania oraz prowadzeniu działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.
Część z powyższych obowiązków spoczywa na właścicielach, zarządcach lub użytkownikach korzystających z budynków lub terenów, którzy powinni je zabezpieczyć przed zagrożeniem pożarowym.
W związku  powyższą Akcją w dniu 9 września 2024 r. w siedzibie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych Sp. z o.o. w Poznaniu (ZKZL), odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne, dot. wizji lokalnych w obiektach zarządzanych przez ZKZL w Poznaniu.
Na spotkaniu obecna była Pani Martyna Malinowska (przedstawiciel ZKZL), Komendant Miejski PSP w Poznaniu st. bryg. Jacek Michalak wraz z-cą st. bryg. Grzegorzem Banaszakiem. Ważnymi ogniwami całej akcji są Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze, dlatego w spotkaniu uczestniczyli również dowódcy JRG.
Ustalony został tryb uczestniczenia strażaków w wizjach lokalnych oraz spotkaniach edukacyjnych z administratorami nieruchomości. Strażacy przeprowadzą szkolenia oraz będą uczestniczyli w rozpoznaniach operacyjnych obiektów.
Spotkania z kolejnymi uczestnikami wspomnianej Akcji, planowane są w najbliższych tygodniach (administratorzy osiedli mieszkaniowych, podmioty prywatne itp.).
Na spotkaniu poruszony był również temat ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Przypominamy, że za przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, lub terenu albo inna osoba, która nimi włada. Co ważne, brak świadomości w kwestii obowiązujących wymagań nie zwalnia z odpowiedzialności za ich nieprzestrzeganie.
Dobrą praktyką w takiej sytuacji jest dokonywanie okresowych przeglądów stanu ochrony przeciwpożarowej (np. raz w roku) i usuwanie stwierdzonych nieprawidłowości na bieżąco.

Opracowanie:
mł. bryg. K.Witoszko
Zdjęcia:
st. kpt. Krzysztof Pertman

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}