W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

TLENEK WĘGLA – ZAGROŻENIE - ĆWICZENIA MEDYCZNE NA JRG-2

24.01.2023

Na zdjęciu dwóch ratowników podczas doskonalenia zawodowego prowadzą resuscytację krążeniowo oddechowa na fantomie

Dnia 21.01.2023 r. odbyły się ćwiczenia z zakresu udzielania Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej poszkodowanemu w przypadku stwierdzenia zatrucia tlenkiem węgla.
Ćwiczenia odbywały się w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 2. Zajęcia miały na celu przypomnienie zasad z udzielania KPP w przypadku zatrucia CO. Strażacy przypomnieli sobie również działania i procedury KPP podczas zdarzeń związanych z innymi zagrożeniami, takimi jak złamania kończyn dolnych oraz nagłego zatrzymania krążenia (NZK).
Szkolenie podsumowano i zwrócono szczególną uwagę, aby w okresie zimowym, osoby korzystające w mieszkaniach z ogrzewania na paliwo stałe lub posiadające tzw. „Junkersy” gazowe, przeprowadzały cyklicznie przeglądy kominiarskie. Obowiązujące obecnie przepisy wskazują, że należy przeprowadzać je, co najmniej raz do roku. Jeśli jednak nieruchomość ogrzewana jest paliwem stałym (np. węglem), to wówczas czyszczenie przewodów kominowych powinno odbywać się cztery razy do roku.
Przypominamy, że tlenek węgla, potocznie nazwany jest czadem oraz „ cichym zabójcą”. Jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Dlatego zachęcamy do zakupienia urządzenia wykrywającego obecność tlenku węgla. Taki „gadżet” kosztuje kilkadziesiąt złotych a może uratować komuś życie. Warto również pamiętać, żeby urządzenie umieścić w miejscach, gdzie znajdują się piece w odległości ok. 2 metrów i na wysokości ok. 1, 5 metra. 

Opracował: asp. Iwanicki Paweł

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}