Warsztaty „SONAR 24”
23.04.2024
W dniach 09 - 11 kwietnia 2024 r. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu pod patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jacka Strużyńskiego zorganizowała warsztaty szkoleniowe pod kryptonimem „Sonar 24”.
Wydarzenie odbyło się na terenie powiatu wągrowieckiego. Bazę logistyczno-kwaterunkową stanowił Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „WIELSPIN”, malowniczo położony nad Jeziorem Durowskim, w którym jednocześnie prowadzone były zajęcia teoretyczne i praktyczne.
Program warsztatów i zawartość merytoryczną opracowali ratownicy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu. Uczestnikami szkolenia byli ratownicy realizujący zadania ratownicze i poszukiwawcze na akwenach za pomocą urządzeń hydroakustycznych. W przedmiotowych zajęciach udział brało 70 strażaków z 18 komend powiatowych i miejskich z terenu całego kraju. Celem zajęć było doskonalenie taktyki i organizacji działań z wykorzystaniem sonarów i robotów podwodnych. Działania „sonarowe” to stosunkowo młoda i nowa dziedzina w wachlarzu zadań prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną. Nie mniej jednak, w ostatnich latach obserwuje się coraz większe wykorzystanie urządzeń hydroakustycznych w ratownictwie oraz poszukiwaniach na akwenach. Użycie sonarów i robotów podwodnych znacząco usprawnia oraz zwiększa bezpieczeństwo prowadzonych działań pod powierzchnią wody.
Podczas warsztatów omówiono między innymi:
- wykorzystanie urządzeń hydroakustycznych w ratownictwie i działaniach poszukiwawczych,
- taktykę prowadzenia działań przy użyciu sonaru holowanego oraz dookólnego,
- metody oznaczania i potwierdzania celów,
- analizę zniekształceń i zakłóceń obrazu powstających w kolumnie wody i martwej strefie,
- analizę bezpieczeństwa strażaków podczas działań Specjalistycznej Grupy Sonarowej,
- współpracę sonaru z nurkiem oraz oznaczenie i naprowadzenie nurka na obiekt.
Zajęcia prowadzone w formie warsztatów dają możliwość swobodnej wymiany doświadczeń, konfrontację założeń z praktyką ratowniczą. Panele dyskusyjne oraz omawianie wykonanych zadań pozwalają na wzajemne doskonalenie technik efektywnego wykorzystania urządzeń specjalistycznych.
Przedsięwzięcie „SONAR 24” spotkało się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Ze szczególnym uznaniem uczestnicy odnieśli się do wartości merytorycznej zajęć, czego dowodem są wypełnione ankiety. Zdobyte doświadczenia z pewnością przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa i podniosą efektywność wykonywanych zadań.
Opracowanie: bryg. Mariusz Kowalski
Zdjęcia: JRG nr 1