W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WARSZTATY WYSOKOŚCIOWE WIOSNA 2023

03.04.2023

Ratownik z poszkodowanym zjeżdża ze zbiorników biomasy

Warsztaty Wysokościowe WIOSNA 2023
W dniach 28-30 marca br. SGRW POZNAŃ zorganizowała tytułowe warsztaty. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele 14 grup wysokościowych z województw Wielkopolskie, Mazowieckie, Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie, Zachodniopomorskie, Lubuskie, Dolnośląskie, Opolskie, Łódzkie, Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz Instruktorzy Ratownictwa Wysokościowego KSRG z województw Śląskie i Małopolskie. W sumie w warsztatach brali udział ratownicy i Instruktorzy z 11 województw.
Pierwszy dzień był poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa, unifikacji wyposażenia osobistego, technik ratowniczych w różnych konfiguracjach oraz prezentacji nowinek technicznych z tej dziedziny.
Drugi dzień był w całości poświęcony ćwiczeniom praktycznym.
Pięć zespołów ratowniczych miało do wykonania sześć różnych pozorowanych zdarzeń.
Epizod nr 1 - Akumulator ciepłej wody. Na dachu zbiornika o wysokości 62 m zasłabł mężczyzna, który wymaga jak najszybszej ewakuacji.
Epizod nr 2 - Zbiorniki Biomasy. Pracownik spadł z podestu na plecy. Odczuwa silny ból, nie może się poruszać i wymaga jak najszybszej ewakuacji.
Epizod nr 3 - Zbiorniki stabilizatu. Pracownik podczas malowania na zewnątrz zbiornika źle się poczuł i nie może samodzielnie wyjść na dach, ani zjechać na dół. Konieczna jak najszybsza ewakuacja.
Epizod nr 4 - Klatka schodowa systemu odsiarczania. Pracownik zasłabł na podeście. Nie można się do niego dostać poprzez klatkę schodową. Trzeba dotrzeć poprzez metodę wspinaczki i ewakuować mężczyznę.
Epizod nr 5 - Kabina suwnicy w maszynowni. Pracownik zasłabł w kabinie. Należy go wyciągnąć z kabiny, przeprowadzić RKO i ewakuować.
Epizod nr 6 - Kładka technologiczna nad Wartą. Nietrzeźwa osoba, która nieprawnie dostała się na kładkę poślizgnęła się i upadając doznała urazu brzuch z wytrzewieniem. Poszkodowanego należy opatrzyć oraz za pomocą łodzi ewakuować z kładki na brzeg.
Podczas wieczornej odprawy zostały omówione wszelkie aspekty ćwiczeń tak by na przyszłość wyeliminować ewentualne błędy w działaniach.
Trzeciego dnia nastąpiło podsumowanie Warsztatów. Dowódca SGRW POZNAŃ wręczył uczestnikom zaświadczenia potwierdzające udział w Warsztatach oraz pamiątkowe koszulki oraz gadżety.
W trakcie ćwiczeń SGRW Poznań wspomagały SGRW-N Poznań z JRG nr 1, JRG nr 3 jako zabezpieczenie medyczne, JRG nr 8 jako wsparcie JRG nr 1 oraz JRG nr 7 jako wsparcie logistyczne.
Dużo pracy i wysiłku zostało włożone w organizację tych manewrów, ale było warto.

Opracował: D-ca JRG 5 bryg. Krzysztof Bugajak
Zdjęcia: D-ca JRG 5 bryg. Krzysztof Bugajak, VEOLIA


 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}