W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZAWALENIE PUSTOSTANU W KOZIEGŁOWACH

25.06.2023

Zawalenie pustostanu

22 czerwca w godzinach popołudniowych doszło do zawalenia się opuszczonego budynku jednorodzinnego w miejscowości Koziegłowy.
  Działania pierwszych jednostek polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu rozpoznania oraz przeszukaniu powierzchniowym i przy pomocy kamery termowizyjnej. Z uwagi na rozmiar zniszczeń, Kierujący Działaniem Ratowniczym zarządził ciszę na miejscu zdarzenia oraz rozmieścił ratowników dookoła budynku w celu nawiązania kontaktu głosowego z potencjalnymi osobami poszkodowanymi, które mogły przebywać w budynku w chwili zawalenia.
Dowódca wezwał na miejsce zdarzenia dodatkowe siły i środki, w tym Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą (SGPR) z psami ratowniczymi, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe, Policję.  

Przybyłe na miejsce zdarzenia dodatkowe siły i środki, w postaci SGPR, niezwłocznie podjęły pierwszą próbę ustalenia czy w gruzach mogą znajdować się osoby poszkodowane. W tym celu wykorzystano między innymi kamerę wziernikową, którą sprawdzono wolne przestrzenie pomiędzy zniszczonymi elementami budynku. Sprawdzono również piwnicę obiektu – nie stwierdzono osób poszkodowanych. Następnie na gruzy wpuszczono psa ratowniczego ze specjalnością gruzowiskową. Kolejne dwa psy, które przeszukiwały zawalony budynek zainteresowały się tylną częścią gruzowiska, w związku z czym podjęto decyzję o wyznaczeniu oficera ds. bezpieczeństwa budowli i ręcznym usunięciu wierzchniej warstwy gruzu przez obecnych na miejscu ratowników.
  Następnie po raz kolejny psy ratownicze przeszukały zawalony budynek, które wskazały część gruzowiska gdzie potencjalnie może znajdować się żywa osoba. Aby zawęzić pole poszukiwań i wykluczyć znajdowanie się osób postronnych pod gruzami usunięto ręcznie kolejną warstwę gruzu. Tym razem wpuszczone na gruzowisko psy nie wskazały już żadnego miejsca, w  którym mogłaby znajdować się żywa osoba.  

Po upewnieniu się przez ratowników, że pod gruzami nie znajdują się żadne osoby poszkodowane, przystąpiono do rozbiórki obiektu z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu budowlanego (koparki), która przegarnęła gruz do poziomu parteru budynku .W akcję zaangażowane były trzy jednostki ratowniczo gaśnicze PSP, w tym JRG4 ze Specjalistyczną Grupą Poszukiwawczo Ratowniczą oraz cztery jednostki OSP wraz z OSP-GRS Poznań. Ponadto w zdarzeniu uczestniczył Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu - st. bryg. Michalak Jacek, Dyżurny Kierownictwa KM PSP Poznań - st. kpt. Kominowski Rafał oraz Grupa Operacyjna KW PSP - mł. bryg. Klecha Paweł, asp. Kościółkowski Łukasz. 

Opracowanie: kpt. Kamil Pająk
Zdjęcia: ogn. Marcin Tecław

 

      

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}