„ZGRUPOWANIE ZIMA 2023”
03.03.2023
W dniach 21-23 lutego w ramach doskonalenia zawodowego, odbyły się ćwiczenia dla specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego z województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Tradycyjnie organizatorem powyższych ćwiczeń była KM PSP w Poznaniu, wspólnie z KW PSP w Poznaniu. W zgrupowaniu brali udział nurkowie z Poznania, Piły, Wrocławia, Konina, Kościana, a także Specjalistyczna Grupa Sonarowa z Poznania. W ćwiczeniach uczestniczyli również policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu. Zajęcia medycznie zabezpieczali strażacy z KP PSP w Pleszewie.
Zgrupowanie odbyło się na jeziorze Durowskim, leżącym na terenie pojezierza Chodzieskiego, gdzie średnia głębokość wynosi 7,9 m, a głębokość maksymalna to 14,6 m. Przejrzystość wody w poziomie wynosiła ok. 3 m. Baza noclegowa dla uczestników zgrupowania znajdowała się w powiecie Wągrowieckim w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym WIELSPIN, położonym w malowniczym miejscu z bezpośrednim dostępem do jeziora.
Celem zgrupowania było doskonalenie umiejętności z wykonywania prac podwodnych w porze zimowej. Brak minusowych temperatur oraz pokrywy lodowej na akwenie, nie przeszkodził w przeprowadzeniu ćwiczeń praktycznych, ponieważ w wychłodzonej wodzie do wartości 2-3 stopni Celsjusza, utrzymanie termiki ratowników stanowi nie małe wyzwanie, a sprzęt narażony jest na zamarzanie pod wodą. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych realizowano zagadnienia takie jak:
• Nawigacja podwodna, zadanie dla wachty nurkowej: przepłynięcie ok. 400m do wyznaczonego celu.
• Budowa bazy prac podwodnych na łodzi: odnalezienie, rozpoznanie, stropowanie i wydobycie obiektu oraz transport na brzeg akwenu.
• Trening w zakresie uwalniania nurka z sieci rybackiej.
• Współpraca z SGS.
• Uregulowania prawne w zakresie bezpieczeństwa wykonywania prac podwodnych, wydobycie obiektów z akwenu, nurkowanie podlodowe, omówienie akcji – statek powietrzny w wodzie.
Realizowane cyklicznie obozy szkoleniowe dają możliwość wykonywania założeń, które byłyby trudne do realizacji na trenie macierzystych jednostek, a które są niezbędne w pracy strażaków ratujących ludzkie życie. Warsztaty skupiające funkcjonariuszy z różnych części kraju, dają wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, szlifowaniu dobrych praktyk oraz wzajemnym dawaniu sobie wskazówek w celu jeszcze efektywniejszego prowadzenia działań ratowniczych.
Sporządził: asp. Dawid Kucharski
Zdjęcia: st. asp. Marek Leśkiewicz