W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sala Edukacyjna Ognik

Sala Ognik - Wejście

Nasza sala edukacyjna pn. "Ognik" to miejsce, w którym najmłodsi znajdą źródło wiedzy niezbędnej do zachowania bezpieczeństwa w każdym aspekcie naszego życia. Podczas około godzinnej sesji wyszkoleni funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zaprezentują interaktywne wyposażenie sali edukacyjnej, przedstawią w multimedialnej formie, odmienne spektra zagrożeń w różnych sytuacjach i miejscach. Przekazana w ten sposób wiedza zwiększy świadomość występujących zagrożeń oraz pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa dla siebie i innych. 

Ponadto podczas wizyty w strażnicy dzieci będą mogły zobaczyć z bliska samochody pożarnicze wraz z wyposażeniem, dowiedzą się czym oprócz gaszenia pożarów zajmują się strażacy podczas wyjazdów do akcji ratowniczych. Każdy będzie mógł zadawać pytania, na które z chęcią odpowiemy. 

Zajęcia w sali edukacyjnej "Ognik" są dedykowane do grup dzieci (maksymalnie 20 - osobowych) w wieku przedszkolnym oraz dla klas podstawowych /klasy I-III/. Jednego dnia będzie można zrealizować dwie sesje w sali edukacyjnej, gdzie jedna grupa oczkeująca na sesję będzie oprowadzona w wybranych miejscach w jednostce ratowniczo-gaśniczej oraz będzie zaprezentowany sprzęt i wyposażenie m. in. samochodów pożarniczych. 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej sali edukacyjnej "Ognik", która zlokalizowana jest w budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej przy ul. Piotra Niedurnego 4. 

W celu ustalenia terminu wizyty prosimy o kontakt telefoniczny - tel. 478517366  - Dowódca JRG lub tel. 478517367 - Zastępca Dowódcy JRG.

Przed rozpoczęciem zajęć w sali edukacyjnej "Ognik" opiekun grupy zobowiązany jest dostarczyć kartę zgłoszenia (do pobrania w załączniku), którą można przekazać osobiście do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej lub wysłać emailem w formacie *.pdf najpóźniej 3 dni przed planowanym terminem wizyty na adres email: sekretariat@kmpspruda.pl . 

Korzystanie z sali jest nieodpłatne.

Panel nr 1

W panelu tym przedstawiono zagrożenia związane z uwolnieniem tlenku węgla, omówiono zasadę działania wentylacji w pomieszczeniach sanitarnych. Scharakteryzowano wizualnie czym jest gaz o nazwie tlenek węgla i jaki ma wpływ na organizm ludzki. Wydzielona przestrzeń zawiera wyposażenie typowe dla klasycznej łazienki. Dzięki tej prezentacji zwiedzający poznają najważniejsze zasady użytkowania gazowych urządzeń grzewczych oraz wentylacji.

Panel nr 2

Wydzielone pomieszczenie przedstawia salon z otwartą kuchnią, w którym zwrócono uwagę na szereg zagrożeń występujących w codziennym życiu w naszym mieszkaniu. Przedstawiono między innymi zasady podczas użytkowania kominków lub pieców na paliwo stałe,  zagrożenia od elektrycznych urządzeń grzewczych, zwrócono szczególną uwagę na częste błędy osób dorosłych i dzieci, które mogą być źródłem pożaru. W prosty sposób przedstawione zostały metody jak bezpiecznie poradzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach.

Panel nr 3

W tej części sali edukacyjnej przedstawione zostały najważniejsze zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego poza domem. Podczas wakacji nad wodą, lub w czasie ferii na zimowych na zamarzniętym stawie czy w innych podobnych sytuacjach poza domem może dojść do sytuacji niebezpiecznych. Zaprezentowane przykłady takich sytuacji pozwolą pobudzić wyobraźnię młodego człowieka i uświadomić go, jak bezpiecznie spędzać czas wolny. Jednym z ważniejszych poruszonych aspektów w tej części prezentacji jest problem częstych pożarów nieużytków w okresie pozimowym, których źródłem nie rzadko są dzieci i młodzież.

Panel nr 4

W ostatniej części zaprezentowane zostały scenki związane z poruszaniem się w ruchu drogowym z perspektywy pieszego oraz kierowcy lub pasażera pojazdu. Sceneria tej przestrzeni zawiera prawdziwy samochód, znaki drogowe a także sygnalizatory, a także ćwiczebny defibrylator AED wraz z fantomem, na którym młodzież szkolna może przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Ponadto w prezentacji zamieszczono film jak krok po kroku prawidłowo udzielić pomocy poszkodowanemu.

W tej części sali edukacyjnej znajdują się również aparaty telefoniczne, w których każdy młody człowiek może usłyszeć jak prawidłowo zgłosić zdarzenie by skutecznie wezwać pomoc.

Materiały

Karta​_zgłoszenia
Karta​_zgłoszenia.docx 0.02MB
Regulamin​_sali​_edukacyjnej​_OGNIK
Regulamin​_sali​_edukacyjnej​_OGNIK.docx 0.03MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}