Bezpieczny przejazd
14.09.2023
14 września na przejeździe kolejowo-drogowym w miejscowości Koszewnica (gm. Kotuń) miała miejsce kampania społeczna „Bezpieczny przejazd”, w której udział wzięli strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach oraz OSP Broszków i OSP Żeliszew.
Organizowana już po raz piąty akcja profilaktyczna w ramach kampanii Bezpieczny przejazd skierowana była głównie do dzieci z terenu gminy Kotuń. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli obejrzeć symulację działań ratowniczych podczas wypadku samochodu osobowego z pociągiem, posłuchać prelekcji na temat bezpieczeństwa w ruchu oraz zobaczyć pokaz ratownictwa medycznego.
Kampania społeczna "Bezpieczny Przejazd" to sposób, by powiedzieć „STOP” brawurze i łamaniu przepisów na przejazdach i przejściach kolejowych.
Pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. Tarczą, chroniącą kierowców przed nieszczęściem, jest wiedza na temat przepisów i odpowiedzialność za siebie oraz inne osoby. Poprzez szeroko zakrojone działania od lat edukujemy uczestników ruchu drogowego i walczymy o to, co najcenniejsze: ludzkie zdrowie i życie.
Wciąż wiele osób sądzi, że czerwone światło przed przejazdem kolejowo-drogowym jest tylko ostrzeżeniem, a nie kategorycznym zakazem wjazdu na tory. Znajdują się tacy, którzy uważają że przejechanie slalomem między opuszczonymi rogatkami to przejaw sprytu i oszczędność czasu, a nie skrajnej głupoty i igranie ze śmiercią. Rozpędzony pociąg może mieć drogę hamowania równą nawet trzynastu boiskom piłkarskim. Różnica mas pomiędzy składem towarowym a samochodem osobowym jest taka, jak między pojazdem a puszką po napoju. Każdy błąd na torach może mieć nieodwracalne skutki, gdyż maszynista nie ma szans wyhamować w ciągu kilku sekund.
Dlatego prowadzimy kampanię "Bezpieczny Przejazd", której podstawowe założenia to:
- podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych,
- zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego,
- minimalizacja liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych,
- kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych.