W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania ratownicze 1 - 7.02.2021 r.

08.02.2021

W dniach od 1 do 7 lutego 2021 r. na terenie powiatu siedleckiego miało miejsce 34 zdarzenia, w tym 5 pożarów i 26 miejscowych zagrożeń. 3 zgłoszenia okazały się alarmem fałszywym.

Pożar poddasza.

1 lutego 20201 roku w Borkach Siedleckich (gm. Siedlce) doszło do pożaru poddasza domu jednorodzinnego. Mieszkańcy samodzielnie opuścili budynek.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego w obiekcie, wprowadzeniu roty zabezpieczonej aparatami ochrony dróg oddechowych z linią gaśniczą na poddasze obiektu.

Po usunięciu tlących się elementów z poddasza stwierdzono, że przyczyną pożaru jest płonąca wewnątrz komina dymowego sadza. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono ciąg kominowy i ujawniono dziurę, przez którą iskry i płonąca sadza wysypywała się z komina na poddasze.

Wygaszono kocioł węglowy znajdujący się w kotłowni. Podano prąd proszku od strony kotłowni oraz z dachu do wnętrza komina. Pożar sadzy ugaszono. Przy pomocy kamery termowizyjnej kontrolowano proces wychładzania się komina. Pomieszczenia w obiekcie sprawdzono przy pomocy miernika wielogazowego, nie ujawniono obecności gazów szkodliwych.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych brały udział 3 zastępy PSP - 15 ratowników oraz 2 zastępy OSP - 12 ratowników.

Pożar poddasza.
fot. OSP Suchożebry

 

1 lutego 20201 roku w Siedlcach przy ul. Topolowej w dwukondygnacyjnym, murowanym budynku jednorodzinnym doszło do wybuchu gazu. Trójka mieszkańców, którzy w tym czasie przebywali w domu, samodzielnie go opuściła. W wyniku eksplozji zawaleniu uległa jedna ze ścian działowych kotłowni, naruszona została konstrukcja dachu przykrywającego pomieszczenie kotłowni oraz wypchnięte zostało okno. Pomieszczenia stanowiy dobudowaną do głównego budynku jednokondygnacyjną część, przykrytą dachem z podwieszanym sufitem.

W pomieszczeniu kotłowni wybuchł pożar, który objął znajdujące się tam meble i przedmioty użytku domowego.

Zabezpieczono miejsce zdarzenia. U ewakuowanych osób potwierdzono, że w domu przebywały trzy osoby i wszystkie znajdują się na zewnątrz budynku. Właściciel obiektu poinformował Kieryjącego Działaniem Ratowniczym, że przyczyną wybuchu była butla LPG znajdująca się pod schodami prowadzącymi do kotłowni. Od właściciela uzyskano informację na temat instalacji występujących w obiekcie. Odłączono zasilanie elektryczne w budynku i zakręcono zawór główny gazu w skrzynce przed budynkiem. Ustalono, że instalacja gazowa wewnątrz budynku prowadzi jedynie do kuchni znajdującej się w nieuszkodzonej części budynku. Na miejsce działań zadysponowano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Wprowadzono rotę, zabezpieczoną aparatami ochrony dróg oddechowych, z linią gaśniczą do wiatrołapu wewnątrz domu, skąd podano prąd wody na płonące wyposażenie kotłowni. Pożar przygaszono. Ustalono, że w wyniku wybuchu doszło do zawalenia się jednej ze ścian działowych kotłowni oraz pęknięcia biegnących po niej rur wodnych. Konstrukcja obiektu pozostawała stabilna, co pozwoliło na wprowadzenie roty do kotłowni. Dogaszono zarzewia ognia oraz zakręcono zawór główny wody.

Pod schodami prowadzącymi do kotłowni ujawniono zakręconą butlę LPG z gumowym przewodem, pokrytą szronem i lodem. Butlę ewakuowano na zewnątrz. Właściciel obiektu poinformował KDR-a, że na chwilę po wybuchu dostał się do pomieszczenia kotłowni, gdzie rozpoczął działania gaśnicze i zakręcił odkręcony zawór butli.

Wewnątrz kotłowni znajdował się pracujący kocioł na paliwo stałe oraz około 2 tony węgla. Rozpoczęto wygaszanie kotła.

Na miejsce działań przyjechała Grupa Operacyjna Komendanta Miejskiego PSP w Siedlcach oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Oddymiono pomieszczenie kotłowni. Pomieszczenia obiektu sprawdzono przy pomocy miernika wielogazowego. Nie stwierdzono obecności gazów niebezpiecznych.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dokonał oceny uszkodzeń konstrukcji budynku, w wyniku której nie stwierdzono zagrożenia zawalenia się konstrukcji obiektu i zezwolono na dalsze jego użytkowanie.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych brało udział 5 zastępów PSP - 19 ratowników.

Wybuch gazu.
fot. Aga Król

 

3 lutego 2021 roku w miejscowości Grabianów (gm. Siedlce) na drodze krajowej nr 2 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych i jednego samochodu dostawczego.

Wszystkie pojazdy znajdowały się poza pasami jezdnymi, podróżowało nimi łącznie cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko. Strażacy zabezpieczyli miejsce prowadzonych działań. Do momentu przyjazdu zespołu PRM wdrożono wobec poszkodowanych wsparcie psychiczne, wręczono wystraszonemu dziecku maskotkę "Miś Ratownik" z zapewnieniem wsparcia psychicznego, odłączono akumulatory w pojazdach. Na prośbę Policji strażacy kierowali ruchem drogowym. Po doprowadzeniu jezdni do stanu pierwotnego przez służby drogowe działania zakończono.

W działaniach ratowniczych brały udział 3 zastępy PSP - 11 ratowników.

Wypadek drogowy.
fot. Aga Król

 

6 lutego 2021 roku w Siedlcach na ul. Traugutta doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch pojazdów osobowych.

W wyniku uderzenia bocznego obrażenia odniosły dwie osoby - pasażerowie pojazdów. Poszkodowane osoby przytomne, w logicznym kontakcie, bez widocznych obrażeń.  W jednym z pojazdów doszło do uwięzienia osoby na fotelu pasażera.  W obecności zespołu PRM, przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonano dostęp do poszkodowanej poprzez usunięcie drzwi oraz słupka środkowego. Ponadto dokonano zabezpieczenia pojazdów poprzez odłączenie zasilania elektrycznego. Wycieków płynów technologicznych nie stwierdzono. 

W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy PSP - 9 ratowników.

Wypadek drogowy.
fot. Aga Król

 

7 lutego 2021 roku w miejscowości Izdebki-Kośmidry (gm. Zbuczyn) doszło do pożaru w domu jednorodzinnym. Pożarem objęte było pomieszczenie kotłowni znajdującej się za pomieszczeniem kuchennym.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i odłączyli zasilanie energii elektrycznej w obiekcie. Rota ratownicza zabezpieczona w sprzęt ochrony układu oddechowego weszła do budynku przez drzwi w bramie garażowej. Ratownicy podali prąd wody na palące się elementy instalacji grzewczej i składowane drewno. Następnie przeszukano pomieszczenia budynku w poszukiwaniu osób poszkodowanych. W momencie wybuchu pożaru mieszkańcy przebywali poza domem.

Z kotłowni wyniesiona i schłodzona została butla gazowa. Do dalszych działań zastępów należało wyniesienie zalegającego drewna oraz wybranie eko-groszku z podajnika kotła CO. Pomiar atmosfery w budynku nie wykazał obecności czadu.

W działaniach ratowniczo - gaśniczych brały udział 3 zastępy PSP - 10 ratowników oraz 3 zastępy OSP - 11 ratowników.

Pożar domu.
fot. OSP Zbuczyn

 

Od początku 2021 roku na terenie miasta Siedlce i powiatu siedleckiego miało miejsce 166 zdarzeń, w tym:

  • 37 pożarów;
  • 110 miejscowych zagrożeń;
  • 19 alarmów fałszywych.
{"register":{"columns":[]}}