Owady błonkoskrzydłe – postępowanie
24.07.2024
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach informuje, iż działania straży pożarnej wobec zagrożeń od owadów błonkoskrzydłych na terenie całego kraju realizowane są na podstawie „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych” wprowadzonych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Wprowadzone procedury ujednolicają sposób postępowania Państwowej Straży Pożarnej przy przyjmowaniu zgłoszeń i podejmowaniu lub nie podejmowaniu ewentualnych interwencji związanych z wymienionym zagrożeniem.
Interwencje podejmowane są w razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów dotyczą obiektów, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się np. w żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach, obiektach kolonijnych, szpitalach, ośrodkach zdrowia, przychodniach lekarskich itp. W takich przypadkach przewiduje się doraźną ewakuację tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie niezbędnych działań zmierzających do usunięcia owadów. W pozostałych obiektach obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w tym zakresie spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu (w myśl art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane). Stosowanie odesłania do ustawy Prawo budowlane jest tym bardziej zasadne, że zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów.
Dyżurny operacyjny stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej przyjmując zgłoszenie będzie je wnikliwie analizować i może uznać interwencję zespołu ratowników straży pożarnej za bezzasadną – brak bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Wówczas zaproponuje zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd tych owadów.
W uzasadnionych okolicznościach prowadzone mogą być działania polegające m.in. na:
- ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
- oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy,
- poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o wystąpieniu roju lub gniazda wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną,
- pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.
Aby pozbyć się niepożądanych owadów właściciele na swoich posesjach powinni prowadzić działania prewencyjne. Łatwiej bowiem jest zapobiegać niż walczyć z już założoną kolonią szerszeni czy os. Aby zniechęcić je do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi mogą przedostać się do środka warto odpowiednio zabezpieczyć, gdyż odnotowywaliśmy też liczne przypadki zgłaszania konieczności naszej interwencji dokładnie w tych samych miejscach.
W związku z powyższym, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach zwraca się z apelem o rozsądek i rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.
Opracowanie i zdjęcia: KM PSP w Siedlcach