W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logo PWT Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020

Straż w gotowości - system wyświetlaczy

16.12.2020

Jeśli jesteś świadkiem pożaru, wypadku drogowego lub innej sytuacji powodującej zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi, mienia lub środowiska - ZGŁOŚ ten fakt do jednostki Państwowej Straży Pożarnej pod numer alarmowy 998. Możesz również wykorzystać europejski numer alarmowy służb ratowniczych 112, zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteś w stanie określić charakteru zagrożenia (jaką służbę zawiadomić). Numer „112” zapewnia wymianę informacji między dyspozytorami różnych służb.

Na zdjęciu ukazany jest wyświetlacz alarmowy oraz samochód ratownictwa technicznego na tle bram garażowych PSP.

JAK ZGŁOSIĆ ZDARZENIE?

  • Podaj dokładny ADRES zdarzenia z określeniem nazwy miejscowości (określając miejsce podajemy np. numer klatki schodowej i piętro, na którym jest pożar, odległość i nr drogi, na której zdarzył się wypadek itp.). Należy również podać dodatkowe  informacje dotyczące szybkiego dotarcia do miejsca zdarzenia np. od jakiej ulicy jest najlepszy dojazd do budynku, z której strony jest wejście do budynku itp.
  • Określ CO SIĘ WYDARZYŁO. W przypadku wypadku drogowego należy podać ilość samochodów biorących udział w zdarzeniu, ilość i stan poszkodowanych, czy poszkodowani są uwięzieni w pojazdach, czy ruch na drodze jest zablokowany itp.
  • Podaj swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego zgłaszasz zdarzenie.
  • Nie odkładaj słuchawki, zanim nie usłyszysz potwierdzenia, że dyspozytor przyjął zgłoszenie.

PAMIĘTAJ !

  • podczas zgłaszania zdarzenia zachowaj spokój i opanowanie,
  • precyzyjnie podaj adres (lokalizację) zdarzenia,
  • Twój numer telefonu jest zawsze identyfikowalny, a rozmowa z dyspozytorem rejestrowana (za nieuzasadnione blokowanie linii alarmowej GROŻĄ SANKCJE KARNE!).


Gdy dyspozytor przyjmie Twoje zgłoszenie niezwłocznie zaalarmuje odpowiednie jednostki do wyjazdu do akcji ratowniczo-gaśniczej. By to zrobić posłuży się łącznością radiową oraz systemem alarmowania - panelami wyświetlającymi odpowiednie komunikaty.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, w ramach projektu pt. "Skuteczna koordynacja działań ratowniczych w subregionie ostrołęcko-siedleckim i obwodzie wołyńskim", w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UK na lata 2014-2020, modernizuje swój system alarmowania.

W ramach modernizacji systemu alarmowania zaplanowana była dostawa 36 sztuk paneli, ich instalacja, konfiguracja i uruchomienie systemu powiadamiania jednostek PSP, a także wykonanie sieci teleinformatycznej/technicznej niezbędnej do funkcjonowania tego systemu w lokalizacjach:

  • Siedlce, ul. Czerwonego Krzyża 45 (Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1),
  • Siedlce, ul. Składowa 7G (Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2).

Do zadań instalacji wyświetlaczy alarmowych należy przekazywanie informacji świetlnej i dźwięku alarmu przez obsadę Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Siedlcach do osób pełniących służbę w jednostce ratowniczo-gaśniczej, a przebywających w danej chwili w różnych jej obiektach.

Cyfry na wyświetlaczu przypisane są odpowiednio do samochodów znajdujących się w danej jednostce, np. jeśli dyżurny operacyjny zaalarmuje "1, 2, 3" - do akcji wyjedzie obsada trzech konkretnych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Procedura dysponowania sił i środków PSP i OSP odbywa się zgodnie z zasadami dysponowania.

 

{"register":{"columns":[]}}