Działania edukacyjne dla seniorów.
11.06.2022
11 czerwca, świętochłowiccy seniorzy uczestniczyli w jedynej w swoim rodzaju akcji profilaktycznej. „Gryfno Kasia zapraszo do Bany” to wspólne przedsięwzięcie strażników miejskich, policjantów, strażaków, Urzędu Miejskiego oraz spółki Tramwaje Śląskie i Muzeum Powstań Śląskich.
Opis wydarzenia.
Przedstawiciele służb mundurowych: Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach oraz świętochłowiccy Strażnicy Miejscy w specjalnie oznakowanym tramwaju przeprowadzali prelekcje z zakresu bezpieczeństwa skierowaną do świętochłowickich seniorów.
W programie wydarzenia znalazły się również zabawy z maskotkami służb mundurowych oraz atrakcje przygotowane przez Muzeum Powstań Śląskich.
Wśród wielu interwencji prowadzonych przez świętochłowickich strażaków, szczególna uwagę zwracają te, w których poszkodowanymi są dzieci lub osoby starsze. Często osoby te nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby odpowiednio uchronić się przed zagrożeniami. Edukacja mieszkańców w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa jest jednym z zadań realizowanych przez tutejszą Komendę w ramach prewencji społecznej. W związku z tym przygotowaliśmy zestaw kilku porad adresowanych do seniorów. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zagrożenia dla życia lub zdrowia naszego i naszych najbliższych". - bryg. Arkadiusz Labocha Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach.
Dobre rady.
Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i po kilku minutach może stać się groźny dla życia. Najczęstszą przyczyną pożarów w budynkach mieszkalnych są zaprószenia, korzystanie z wadliwych urządzeń
i instalacji elektrycznych lub ich nieprawidłowa obsługa.
• Nigdy nie wrzucaj rozgrzanych zapałek lub niedopałków do kosza na śmieci.
• Nie pozostawiaj bez nadzoru posiłku przygotowanego na kuchence gazowej.
• Nie odkładaj źródeł otwartego ognia na materiałach palnych lub w pobliżu firanek.
• Nie używaj uszkodzonych urządzeń elektrycznych.
• Wychodząc z domu upewnij się, że wyłączyłeś wszystkie urządzenia zasilane gazem lub prądem.
Czy pamiętasz, że tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny? Czy pamiętasz, że jest bardzo toksyczny? W przypadku wdychania tlenku węgla dochodzi do zawrotów głowy i duszności. Ostre zatrucie może prowadzić do utraty przytomności i śmierci .
• Zadbaj o kontrole urządzeń grzewczych.
• Pozwól kominiarzowi przeprowadzić kontrolę przewodów kominowych.
• Zadbaj o właściwą wentylację pomieszczeń.
• Zaopatrz się w czujnik tlenku węgla, który zaalarmuje Cię o niebezpieczeństwie.
Sile wiatry, burze, gradobicia również stanowią zagrożenia dla Twojego zdrowia lub życia.
Możesz uchronić się przed tymi zjawiskami poprzez słuchanie prognoz pogody oraz ostrzeżeń podawanych w radiu i telewizji.
• W przypadku wystąpienia burz zamknij wszystkie okna, a także zabezpiecz wszystkie przedmioty, które mogłyby narobić szkód w przypadku porwania ich przez wiatr.
• Jeśli burza złapała Cię poza domem poszukaj bezpiecznego schronienia, opuść otwartą przestrzeń.
• Nie chowaj się pod drzewami, nie zatrzymuj pod przewodami energetycznymi.
Czy wiesz, że wysokie temperatury również mogą być dla Ciebie niebezpieczne? W czasie upału możesz być narażony na przegrzanie lub oparzenia słoneczne. Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30°C:
• Ogranicz do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu.
• Unikaj forsownego wysiłku, noś lekką i przewiewną odzież w jasnych kolorach i nakrycie głowy oraz regularnie pij dużo wody.
• Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe. Miej to na uwadze podczas wycieczek do lasu.
Strażacy zwracają uwagę! Gdziekolwiek się udajesz pozostaw informację u swoich bliskich gdzie przebywasz i jak się z Tobą skontaktować!