W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia

 

Historia straży pożarnej w Świnoujsciu

Do roku 1961 siedzibą komendy były Międzyzdroje, dopiero w roku 1961 siedzibą zostało Świnoujście. W jej pomieszczeniach znalazła lokum także nowo zorganizowana jednostka Zawodowej Straży Pożarnej miasta Świnoujścia.  W styczniu 1964 roku Komenda Powiatowa Straży Pożarnych oraz Zawodowa Straż Pożarna w Świnoujściu przeprowadzają się do nowo wybudowanej remizy, która dała możliwości prowadzenia szkoleń i kursów oraz umożliwiła utrzymanie sprzętu pożarniczego w pełnej gotowości bojowej.

Zgodnie z zarządzeniem nr 7/67 Komendanta Głównego Straży Pożarnych w sprawie szczegółowego zaliczenia zawodowych straży pożarnych z dniem 1 stycznia 1968 r. następujące straże pożarne zostały zaliczone do kategorii:

  • Miejska Zawodowa Straż Pożarna w Świnoujściu - IV kategoria,
  • Miejska Zawodowa Straż Pożarna w Międzyzdrojach - IV kategoria,
  • Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna w Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich „ODRA" w Świnoujściu - IV kategoria.

 

8 marca 1972 r. Komendant Główny Straży Pożarnych ustalił następujące kategorie zawodowych straży pożarnych:

  • MZSP Świnoujście - III kategoria,
  • ZZSP PPDiUR „ODRA" w Świnoujściu - III kategoria,
  • MZSP Międzyzdroje - IV kategoria.

Przełomowym momentem w historii świnoujskiej straży pożarnej, tak jak i straży w całej Polsce, było uchwalenie w 1991 r. ustaw o ochronie przeciwpożarowej i o Państwowej Straży Pożarnej. Ustawy te zmieniły dotychczasowe oblicze i charakter Straży Pożarnej, następstwem tego było utworzenie w Świnoujściu Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej i dwóch JRG: JRG nr 1 i JRG Międzyzdroje.  Z dniem 1 września 1993 powołano JRG nr 2. Stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia 1993 r. wynosił 88 strażaków w tym: KR PSP Świnoujście — 13, JRG Nr 1 — 42, JRG Międzyzdroje 33. Od 1 września 1993 r. Zakładowa Straż Pożarna przy Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „ODRA" należy już formalnie do struktur Państwowej Straży Pożarnej. W kraju z 560 zakładowych jednostek straży pożarnej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przejęło tylko 34, a w województwie szczecińskim do PSP powołano jeszcze dwie jednostki: Huty Szczecin i Stoczni Szczecińskiej. Za potrzebą istnienia w dzielnicy Świnoujścia — Warszowie jednostki straży pożarnej przemawiało wiele argumentów. Niektóre z nich to przeprawa promowa, nasycenie prawobrzeżnej części Świnoujścia instalacjami przemysłowymi, zbiorniki paliwowe, ogromny węzeł komunikacyjny. 1 września 1993 r. odbyło się powołanie jednostki Państwowej Straży Pożarnej. 27 strażaków złożyło ślubowanie. Na uroczystości obecni byli m. in. Komendant Główny PSP nadbrygadier Feliks Dela, Komendant Wojewódzki PSP w Szczecinie bryg. Wojciech Brodniewicz, Komendant Rejonowy PSP Świnoujściu kpt. Andrzej Morawiak, Prezydent Świnoujścia i dyrektorzy przedsiębiorstw portowych. Komendant Główny PSP nadbrygadier Dela wyjaśnił, iż „o przyjęciu jednostki na Warszowie przez PSP zdecydowało kryterium czasowe; przeprawa wozów bojowych z centrum na drugą stronę zajmuje więcej niż 20 minut”.

Obszar chroniony przez KR PSP Świnoujście wynosił 640 km2. W jego skład weszły trzy gminy: Świnoujście, Międzyzdroje i Wolin. Zgodnie ze statutem Komendy Rejonowej PSP w Świnoujściu i jej regulaminem organizacyjnym z dnia 28.07.1994 r. była ona Komendą Rejonową III kategorii. Kierował nią Komendant Rejonowy przy pomocy jednego zastępcy. Komórki organizacyjne komendy Rejonowej stanowiły: samodzielna sekcja ds. planowania operacyjnego, samodzielne stanowisko ds. organizacji, kadr i szkolenia samodzielne, stanowisko ds. kontrolno-rozpoznawczyc,h samodzielne stanowiska
ds. kwatermistrzowsko-finansowych. Komendzie Rejonowej PSP w Świnoujściu podlegały następujące jednostki ratowniczo gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej:

  1. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 w Świnoujściu z siedzibą przy ul. Kościuszki 2a, kategoria „C" mająca pod ochroną obszar o powierzchni 75 km2 i liczbie 39 tys. mieszkańców.
  2. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 2 w Świnoujściu z siedzibą przy Ludzi Morza 1, kategoria „D" mająca pod ochroną obszar o powierzchni 120 km 2 i liczbie 4 tys. mieszkańców.
  3. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Międzyzdrojach z siedzibą przy ul. Kolejowej 25, kategoria „D" mająca pod ochroną obszar o powierzchni 445 km 2 i liczbie 20 tys. mieszkańców.

JRG były jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej, wyposażone w specjalistyczny sprzęt przeznaczony do wałki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. W JRG służbę zawodową pełnią strażacy na podstawie stosunku służbowego. JRG składała się z dowództwa i jednostki taktycznej. Służbę w jednostce taktycznej pełniono w systemie zmianowym (24/48).

Z dniem 1 czerwca 1993 r. Komendant Główny PSP ustalił dla KR PSP limit etatowy w wysokości 111 osób. Stan zatrudnienia na dzień 1 września 1993 r. w Komendzie Rejonowej PSP w Świnoujściu przedstawiał się następująco:

  • KR PSP Świnoujście — 12 strażaków,
  • JRG Nr 1 - 42 strażaków,
  • JRG Nr 2 - 28 strażaków,
  • JRG Międzyzdroje - 29 strażaków.

Kolejne zmiany organizacyjne i strukturalne wprowadziła reforma administracji państwa od 1 stycznia 1999 r. Ich skutkiem było przekształcenie Komendy Rejonowej PSP w Świnoujściu w Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu. JRG Nr 1 i Nr 2 utraciły samodzielność organizacyjną i stały się komórkami organizacyjnymi Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu. Obszar chroniony przez Komendę Miejską PSP w Świnoujściu pokrywa się z powiatem grodzkim Świnoujście. Jego granice to: od północy Morze Bałtyckie, od południa Zalew Szczeciński, od zachodu granica państwa z Niemcami, od wschodniej z obszarem chronionym przez JRG Międzyzdroje (która od 1 stycznia 1999 r. stała się jednostką organizacyjną Komendy Powiatowej PSP w Kamieniu Pomorskim). Rejon zajmuje powierzchnię 297,57 km 2.

Na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie ramowej organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej nastąpiła szereg zmian w strukturach organizacyjnych komend PSP województwa zachodniopomorskiego. Zmiany te nastąpiły także w KM PSP w Świnoujściu. Zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP wydał zarządzenie nr 6/07/KW PSP z dnia 12 lutego 2007 r. zatwierdzające regulaminy organizacyjne (w tym regulamin Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu), wprowadzając je w życie z dniem 1 marca 2007 r. Z tym dniem Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 przestała formalnie istnieć. Przekształcona została w posterunek PSP, który włączono w struktury JRG nr 1. Stan osobowy posterunku obniżono do 18 etatów. Część strażaków została przeniesiona do innych komend, a pozostali odeszli na zaopatrzenie emerytalne. Likwidacja JRG nr 2 była negatywnie odebrana w społeczeństwie i została przedmiotem interpelacji nr 8404 w Sejmie RP „w sprawie uchwały Rady Miasta w Świnoujściu dotyczącej protestu przeciwko likwidacji Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 poprzez ograniczenie liczby etatów”. Stan taki trwał do roku 2015.

 

W związku z budową terminalu LNG w Świnoujściu podjęta została decyzja o ponownym utworzeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 (poprzez zwiększenie liczby etatów do 30). 02 marca 2015 r. Polskie LNG S.A. podpisało z konsorcjum w składzie Aussie Management Sp. z o. o. i Qualitel Sp. z o. o. umowę, której przedmiotem była realizacja zadania polegającego na zaprojektowaniu i wykonaniu „pod klucz” budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej  wraz z zagospodarowaniem terenu w ramach przedsięwzięcia: „Organizacja jednostki straży pożarnej na potrzeby społeczności lokalnej oraz Terminala LNG w Świnoujściu”. Budowę rozpoczęto na zalesionej działce przekazanej przez Gminę Miasto Świnoujście przy ul. Norberta Barlickiego przy skrzyżowaniu z ul Ku Morzu.

15 października 2015 r. odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Jednostki ratowniczo – Gaśniczej PSP w Świnoujściu, w której uczestniczył Komendant Główny PSP.

 

Po trwającej ponad rok budowie, 28 października 2016 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Komendy Miejskiej PSP i Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Świnoujściu.

W uroczystości udział wzięli:  zastępca komendanta głównego PSP, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP oraz wojewoda zachodniopomorski, prezydent Świnoujścia i zaproszeni goście. W trakcie uroczystości Komendzie Miejskiej PSP w Świnoujściu nadano sztandar ufundowany przez społeczny komitet fundacji sztandaru pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Pana Janusza Żmurkiewicza.

 

Budowa i wyposażenie nowej strażnicy zostało w całości sfinansowane przez GAZ-System i Polskie LNG. Całkowita wartość budowy obiektu i wyposażenia w sprzęt i pojazdy wyniosła 20 milionów złotych.

Charakterystyka obiektu:
- Powierzchnia zabudowy – 1 582,54 m2;
- Powierzchnia całkowita – 10 234 m2;
- Powierzchnia użytkowa – 2 665,46 m2;
- Kubatura – 11 600 m3.

 

W ramach kontraktu jednostka wyposażona została w następujące pojazdy i sprzęt:
- średni samochód ratowniczo-gaśniczy z modułem proszkowym,
- ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy,
- samochód lekki rozpoznawczo-ratowniczy Isuzu,
- nośnik kontenerów z kontenerem środka pianotwórczego,
- samochód specjalny drabina mechaniczna 42 m z łamanym przęsłem,
- samochód kwatermistrzowski,
- mikrobus,
- zdalnie sterowany agregat proszkowy 250 kg,
- agregat pompowy A80/8 na przyczepie,

 

Z początkiem roku 2017 Komenda Miejska oraz JRG nr 2 rozpoczęły funkcjonowanie w nowym obiekcie. Stary obiekt JRG nr 2 przy ul. Ludzi Morza został przekazany miastu. We wrześniu 2023 r. rozpoczęto jego rozbiórkę. W  tym miejscu powstaną dwa budynki wielorodzinne.

 

W latach 1992 — 2023 stanowisko komendanta kolejno sprawowali:

- bryg. mgr inż. Andrzej Morawiak od 1992 do 3 listopada 2004 r.

- mł. bryg mgr inż. Kazimierz Lesisz  p.o. od 4 listopada 2004 r. do 31 maja 2005 r.

- st. bryg. mgr inż. Witold Kalisz od 1 czerwca 2005 r. do 15 grudnia 2016 r.

- st. bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński od 16 grudnia 2016r. do 31 maja 2020 r.

- bryg. mgr inż. Tomasz Wojciechowski p.o. od 1 czerwca 2020 r. do 4 grudnia 2020 r.

- mł. bryg. mgr inż. Tomasz Samborski p.o. od 5 grudnia 2020 r. do 10 grudnia 2021 r.

- st. kpt. mgr inż. Marek Wieczorek od 11 grudnia 2021 r. do obecnie.

 

 

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
13.12.2020 09:44 bryg. Tomasz Wojciechowski
Wytwarzający/ Odpowiadający:
bryg. Tomasz Wojciechowski
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Historia 4.0 18.09.2024 12:23 st. bryg. Tomasz Wojciechowski
Historia 3.0 21.09.2023 13:42 st. bryg. Tomasz Wojciechowski
Historia 2.0 13.12.2021 07:39 bryg. Tomasz Wojciechowski
Historia 1.0 13.12.2020 09:44 bryg. Tomasz Wojciechowski

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}