W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiosenne zagrożenie pożarowe - STOP POŻAROM TRAW

14.03.2022

Plakat przedstawiający skutki pożarów traw. Na tle drzewo i pogorzelisko w lesie. Na plakacie napis stop pożarom traw ziemia jest tylko jedna

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach przypomina 
o występującym problemie dotyczącym bezmyślnego wypalania traw i pozostałości roślinnych. Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.


W samym tylko marcu br. na terenie działania KM PSP w Tychach odnotowaliśmy ponad 20 pożarów traw, których przyczyną były celowe podpalenia. W dniu dzisiejszym pożar trawy zakończył się spalaniem 1,5ha terenu oraz znajdującego sie na nim budynku gospodarczego w którym przechowywano dwie łodzie, bryczkę oraz  zestaw spawalniczy – na szczęście nikt nie doznał obrażeń.

Komenda Miejska  Państwowej Straży Pożarnej w Tychach ponownie apeluje o rozwagę. 
Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.


Zakaz wypalania traw zawarto w następujących aktach prawnych: 
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. 2021 r. poz. 1098 
ze zm.):
• art. 131 pkt 12: „ Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów ”,

• art. 124: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny ”.


Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2021r. poz. 1275 ze zm.):
• art. 30 ust. 3 pkt 3: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

 
  Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

• art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 2008 ze zm.)

– kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 
20 do 5000 złotych.


• art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 2345 ze zm.):

 „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu 
w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 ”.

Zanim podpalisz pozostałości roślinne na polu czy łące pomyśl ile czasu i sił poświęcą strażacy by ugasić pożar, który wymknie Ci się spod kontroli i jak wiele złego możesz wyrządzić sobie i innym ludziom.


Opracował:
st. kpt. Tomasz Kostyra

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}