W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska misja akademicka z wizytą w Bogocie

04.03.2020

Przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i pięciu uczelni wyższych (Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Łódzka, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodniczej Wincentego Pola w Lublinie) podczas pobytu w Bogocie w dniach 3-4 marca br. odbyli szereg spotkań z kolumbijskimi studentami, absolwentami polskich uczelni, polskimi profesorami zatrudnionymi na uczelniach kolumbijskich, władzami bogotańskich uniwersytetów oraz przedstawicielami miejscowej agencji ds. kredytów i wymiany akademickiej ICETEX.

Tadeo2

We wtorek 3 marca delegacja uczestniczyła w targach studenckich na Universidad Cooperativa, podczas których  przedstawiana została oferta poszczególnych uczelni w odniesieniu do możliwości  studiów w języku angielskim w Polsce oraz stypendiów oferowanych Kolumbijczykom przez NAWA. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów i potwierdziła żywe zainteresowanie Kolumbijczyków studiami w naszym kraju. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, członkowie misji uczestniczyli w koktajlu w rezydencji Ambasador RP, podczas którego mieli okazję wymienić doświadczenia z kolumbijskimi absolwentami polskich uczelni oraz polskimi profesorami wykładającymi na  miejscowych  uniwersytetach. 

4 marca, w środę, kolejny dzień intensywnych spotkań rozpoczęła wizyta w ICETEX, podczas której  przedstawiono ofertę NAWA, dyskutowano o możliwościach współpracy, uzyskania grantów na wymianę naukowo-badawczą i kierowania lektorów języka polskiego do kolumbijskich ośrodków akademickich. Około południa rozpoczęły się rozmowy przy owalnym stole na Uniwersytecie Narodowym z przedstawicielami władz uczelni zajmującymi się współpracą międzynarodową, a także dziekanami i profesorami z Wydziałów Nauk Ścisłych, Inżynierii, Medycyny i Rolniczego. Tematem ostatniego  spotkania w agendzie wizyty, które miało miejsce  na Uniwersytecie Jorge Tadeo Lozano, były możliwości dwustronnej współpracy między uczelniami, szczególnie w  dziedzinie wzornictwa i architektury.       

Zorganizowanie drugiej w ostatnich latach  polskiej misji akademickiej w Kolumbii (poprzednia odbyła się w 2018 r.) możliwe byłą dzięki bardzo dobrej współpracy polskich i kolumbijskich instytucji zainteresowanych rozwojem współpracy akademickiej i wymiany studenckiej pomiędzy naszymi krajami. Mamy nadzieję, że owocem przeprowadzonych spotkań będzie opracowanie wspólnych projektów w tych dziedzinach.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}