W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Saint Lucia

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Saint Lucią zostały nawiązane w 2000 r.

Współpraca polityczna

W październiku 2016 r. Minister Spraw Zagranicznych RP W. Waszczykowski  spotkał się,  podczas szczytu ministerialnego UE- CELAC w Santo Domingo, z Minister Spraw Zagranicznych Saint Lucia panią Sarah Flood Beaubrun. Było to pierwsze, historyczne spotkania szefów resortów spraw zagranicznych obu państw od czasu ustanowienia stosunków dyplomatycznych. Centralnym tematem spotkania była konadydatura Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Ponadto, ministrowie poruszyli problemy związane z  możliwościami rozwoju współpracy w dziedzinie turystyki, gospodarki (polska oferta dot. produkcji jachtów) oraz ochrony klimatu. Min. Beaubrun wyraziła również zainteresowanie otrzymaniem przez jej kraju pomocy rozwojowej.  W grudniu 2016 r., Krzysztof Jacek Hinz, specjalny wysłannik Prezydenta RP ws. promocji kandudatury Polski do Rady Bezpieczeństwa, został przyjęty przez premiera Saint Lucii Allena Michaela Chastaneta, pełniącego również obowiązki ministra spraw zagranicznych. Premier  A.M. Chastanet podkreślił podczas rozmowy fundamentalne znaczenie, jakie działalność ONZ odgrywa w polityce zagranicznej kraju. Odnosi się to głównie do wsparcia udzielanego przez tę organizację małym państwom wyspiarskim, zwłaszcza w kontekście postępujących zmian klimatycznych, stanowiących zagrożenie dla ich egzystencji. 

Współpraca ekonomiczna

Podstawę stosunków gospodarczych między Polską i St. Lucia stanowi, ratyfikowana przez ten kraj w 2012 r., Umowa o Partnerstwie Gospodarczym między Państwami CARIFORUM oraz Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi z 2008 r. W wyniku tej umowy 98,5% eksportu państw karaibskich uzyskało wolny dostęp do rynku UE. Obejmuje ona także stopniową likwidację ceł, w perspektywie 25 lat. Ze swej strony, CARIFORUM wprowadziło ułatwienia w zakresie świadczenia usług w takich sektorach jak: turystyka, kultura i rozrywka, co doprowadziło do rozszerzenia możliwości współpracy produkcyjnej z państwami karaibskimi, przy wykorzystaniu specjalnych funduszy przeznaczonych na rozwój wymiany usług w tych dziedzinach. St. Lucia podąża ścieżką zrównoważonego i bardziej inkluzyjnego rozwoju gospodarczego, dążąc do zmniejszenia wysokiego bezrobocia, uzyskania stabilnego wzrostu PKB i ograniczenia ubóstwa. Gospodarka tego państwa wyspiarskiego jest niewielka, ale charakteryzuje się wysokim stopniem liberalizacji i otwarciem na współpracę międzynarodową. Pozostaje jednak bardzo podatna na wahania na rynkach międzynarodowych oraz klęski żywiołowe, stanowiące wyzwanie dla jej perspektyw rozwoju. Gospodarka St. Lucia tradycyjnie opiera się na rolnictwie, a głównymi pozycjami w eksporcie są banany, kakao, warzywa, owoce i olej kokosowy.

Wartość wymiany handlowej między Polską i St. Lucia wyniosła w 2022 r. 407.707 USD, w tym polskiego eksportu 352.924 USD, a importu z tego kraju 54.783 USD. Polska eksportuje do St. Lucia głównie tworzywa sztuczne (24,6%), przetworzone produkty spożywcze (19,9%), sodę kaustyczną (18,5%) i meble (14,7%), zaś głównymi produktami importowanymi są rum (47,6%), części i akcesoria do maszyn do automatycznego przetwarzania danych (34,4%) i świece zapłonowe (17,4%).    

{"register":{"columns":[]}}