Pomoc Polski osobom uciekającym z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym
06.03.2022
- Polska jest otwarta na pomoc uchodźcom wszystkich narodowości.
- Pośród kilkuset tysięcy uchodźców, którzy przyjechali do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie zaledwie kilka procent to obywatele państw trzecich, tj. innych niż państwa członkowskie UE oraz Ukraina.
- W obecnej sytuacji zagrożenia naturalnym jest, że schronienia w Polsce szukają nie tylko obywatele Ukrainy, ale także licznie legalnie przebywający w Ukrainie obywatele praktycznie wszystkich państw świata, w tym studenci z Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji ale również Białorusini czy Rosjanie.
- Polska pozostaje otwarta na niesienie im pomocy każdemu kto ucieka przed wywołaną przez Rosje wojną i jest do tego przygotowana. Ze względu na rosnące napięcia i sytuację zagrożenia konfliktem zbrojnym od dłuższego czasu trwały szeroko zakrojone przygotowania na wypadek zaistnienia obecnej sytuacji.
- Polska to kraj wielowiekowej, wyjątkowej na mapie Europy, tolerancji religijnej. Mimo ekstremalnie trudnych warunków na granicy nie ma żadnych ograniczeń związanych z odprawianiem rytuałów modlitewnych. Uwzględniamy oczekiwania dot. oferowanych posiłków (uwaga: w 2022 r. muzułmański miesiąc Ramadanu przypada od 2 kwietnia do 1 maja).
- MSZ pozostawał w kontakcie z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce w celu ustalenia, jakie liczby obywateli państw trzecich mogą potrzebować pomocy w ewakuacji z Ukrainy, a także określenia, w jaki sposób Polska może pomóc im w powrotach do swoich domów. Większość akredytowanych w PL placówek przygotowywała plany ewakuacyjne dla swoich obywateli.
- 2 marca br. odbył się briefing z udziałem krajów afrykańskich: W trakcie spotkania z ambasadorami 6 państw afrykańskich rezydującymi w Warszawie (Angola, Demokratyczna Republika Kongo, Nigeria, RPA, Rwanda, Senegal) przekazaliśmy informacje dotyczące sytuacji na granicach, rozwiązań organizacyjnych i prawnych dotyczących ewakuowanych cudzoziemców w kontekście wojny w Ukrainie. Wszyscy ambasadorowie z uznaniem wypowiadali się o działaniu polskich władz i służb i podkreślali, że z ubolewaniem obserwują doniesienia medialne nieprecyzyjnie mówiące o problemach, w tym o dyskryminacji na granicy polsko-ukraińskiej. Zwrócili się również z kilkoma propozycjami organizacyjnymi, które mogłyby poprawić sytuację po polskiej stronie jeśli chodzi o ob. państw afrykańskich, które zostaną przeanalizowane pod kątem możliwości ich realizacji.
- W opinii przedstawicieli licznych krajów afrykańskich, w tym szefów placówek dyplomatycznych wspomagających swoich obywateli na granicy, wskazuje się na doskonałą pracę, profesjonalizm, poświęcenie polskich służb i Polaków zaangażowanych w niesienie pomocy uchodźcom. Przykładem mogą być podziękowania otrzymane od przedstawicieli Angoli, Egiptu, Iranu, Izraela, Kenii, Maroka, RPA, Sierra Leone, Syrii, Tanzanii czy Zambii.
- W podejmowanych działaniach pomocne są mieszkające w Polsce społeczności z państw Afryki i Bliskiego Wschodu.
- Doniesienia o dyskryminacyjnym traktowaniu przez polskie służby obywateli niektórych państw były weryfikowane na miejscu przez dyplomatów tych krajów i okazywały się fake newsami.
- Warto pamiętać, że jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez Rosję w trakcie agresji na Ukrainę jest manipulacja przestrzenią informacyjną.
- Rozprzestrzenianie narracji o rzekomej segregacji uchodźców z terenu Ukrainy ze względu na rasę czy religię może być elementem operacji dezinformacyjnej, której celem jest zdyskredytowanie i osłabienie wizerunku zarówno Ukrainy, jak i Polski.
- Obecnie osoby, które nie spełniają wymogów wjazdowych do Polski, ze względów humanitarnych są wpuszczane do Polski z Ukrainy na okres 15 dni. Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce, w koordynacji z MSZ, działają aktywnie na rzecz pomocy swoim obywatelom, by w tym terminie zorganizować dla nich dalszą pomoc, w tym ułatwić powrót do krajów pochodzenia.
- Jednocześnie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo monitorują sytuację, by uniemożliwić potencjalne działania osób i grup, które wykorzystują sytuację masowego napływu uchodźców i mogą stwarzać zagrożenie.
- Polskie instytucje i służby działają w taki sposób, by zabezpieczyć dobro uchodźców wszystkich narodowości, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb osób przybywających, w tym kobiet i dzieci, osób wymagających szczególnej pomocy (osoby starsze, chore) i pomóc im znaleźć bezpieczne schronienie przy jednoczesnym minimalizowaniu potencjalnych ryzyk, które niesie ze sobą masowy, nagły napływ cudzoziemców do Polski.