W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - STAN NA 12.06.2022

09.06.2022

​​​​​​​Polska stanowczo potępia bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę. Rosyjska inwazja zmienia układ sił w Europie, zmienia bezpieczeństwo i geopolitykę. #StandWithUkraine

Ukraina

Przed takim scenariuszem ostrzegaliśmy od wielu miesięcy. Przed takim scenariuszem już w 2008 roku ostrzegał Prezydent Lech Kaczyński.

Wspieramy Ukrainę jako jej sąsiedzi, jako Sojusz Północnoatlantycki, jako Unia Europejska. Domagamy się niezwłocznego przerwania rosyjskiej agresji. Nie zgadzamy się na żadne ustępstwa wobec Rosji, które podważałyby integralność terytorialną i niepodległość państwa ukraińskiego. Społeczność międzynarodowa musi być jednomyślna i wysłać jasny sygnał do Rosji i jej prezydenta – nie ma naszej zgody na naruszanie integralności terytorialnej Ukrainy ani na łamanie prawa międzynarodowego.

Kraje Zachodu solidarnie potępiają niesprowokowaną i nieusprawiedliwioną rosyjską napaść na Ukrainę, jako brutalny akt pogwałcenia norm prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych i ewidentne odrzucenie przez Rosję jej zobowiązań międzynarodowych, wynikających z Helsińskiego Aktu Końcowego, Karty Paryskiej, Memorandum Budapesztańskiego, Aktu Stanowiącego NATO-Rosja i Porozumień Mińskich.

W NATO, z inicjatywy Polski i innych sojuszników z naszego regionu, została zwołana Rada Północnoatlantycka w oparciu o Artykuł 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Obok potępienia agresji Federacji Rosyjskiej i wyrażenia wsparcia dla Ukrainy, zainicjowane zostały konkretne działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa sojuszników oraz polityki odstraszania i obrony NATO.

Unia Europejska uzgodniła przyjęcie nadzwyczajnych środków wsparcia dla Ukrainy z Europejskiego Instrumentu Pokoju, w tym przekazywania uzbrojenia oraz paliwa i środków medycznych.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której obecnie przewodniczy Polska, wezwała Rosję do natychmiastowego przerwania wszelkich działań wojskowych.

Oprócz szerokich, multilateralnych działań na arenie międzynarodowej Polska podejmuje również dwustronne akcje pomocy Ukrainie. Wśród nich są m.in. gotowość do przyjęcia uchodźców ukraińskich, przygotowanie dodatkowej pomocy wojskowej w odpowiedzi na prośbę Kijowa, ustanowienie specjalnego funduszu dla Ukrainy oraz złożenie Ukrainie przez Narodowy Bank Polski oferty swapu walutowego.

Polska zapowiedziała przedstawienie planu odbudowy dla Ukrainy o wartości 100 mld EUR finansowanego przez UE, a także wsparcie dla zastosowania szybkiej ścieżki przyjęcia Ukrainy do UE.

Bezwzględne i twarde sankcje wobec Rosji, jak również Białorusi, są niezbędne. Są one wprowadzane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, NATO i innych sojuszników, którzy rozumieją konieczność odcięcia Rosji i Białorusi od środków ekonomicznych, wojskowych, politycznych i medialnych, które umożliwiają im nie tylko realizację brutalnej agresji wojskowej przeciwko Ukrainie, ale także szerzenie dezinformacji i kłamliwej propagandy usprawiedliwiającej działania, których usprawiedliwić się nie da.

WSPARCIE DLA UCHODZCÓW Z UKRAINY

W tych trudnych dniach musimy naszym ukraińskim sąsiadom okazać solidarność na każdym poziomie – politycznym, państwowym i ludzkim. Aktualnie działa przy granicy z Ukrainą 27 punktów przyjmujących uciekinierów i 22 punkty informacyjne. Wsparcie dla uchodźców przekazywane jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych. Konwoje z pomocą humanitarną przygotowywane m. in. przez Caritas, Polski Czerwony Krzyż, organizacje pozarządowe oraz instytucje rządowe wyruszają codziennie na Ukrainę. Na Ukrainę docierają także liczne transporty z pomocą humanitarną przekazywaną przez inne państwa. Przygotowaliśmy ogromną bazę logistyczną i noclegową, jak również procedurę rozlokowywania osób przybywających do Polski.

  1. Legalizacja pobytu uchodźców z Ukrainy

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani załatwiać szczególnych formalności w związku z legalizacją swojego pobytu. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego, gdzie otrzymają informacje dot. pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie.

W dniu 14.03.2022 r. weszła w życie specjalna ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji (to jest od dnia 24.02.2022 r.) uciekli z Ukrainy do Polski. Przepisy ustawy gwarantują legalność pobytu w Polsce Ukraińcom i ich małżonkom, a także regulują m.in. kwestie dostępu do rynku pracy, edukacji, opieki medycznej i innych usług publicznych.

Wszyscy obywatele Ukrainy spełniający powyższe warunki mogą przebywać legalnie w Polsce przez 18 miesięcy. Aby skorzystać z praw i uzyskać dostęp do świadczeń i usług publicznych wymagane jest uzyskanie numeru PESEL w urzędzie gminy. Procedura w tym zakresie została maksymalnie uproszczona. W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania nowej ustawy już ponad 250 tys. obywatelom Ukrainy nadany został numer PESEL.          

  1. Ułatwienia komunikacyjne

Obywatele Ukrainy mogą, od początku czerwca, mają możliwość bezpłatnego przejazdu pociągami PKP  w relacjach z i do miast położonych przy polskiej wschodniej granicy, tj. Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa. Cały czas działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora).

  1. Ułatwienia w zakresie zatrudnienia

Obywatel Ukrainy może skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy obejmującej m.in. wsparcie w znalezieniu pracy oraz poradnictwo zawodowe. Uzyskanie pomocy możliwe jest przez bezpośrednią wizytę w urzędzie pracy lub w formie zdalnej poprzez kontakt telefoniczny z urzędem pracy lub specjalną infolinią. Uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez obywatela Ukrainy umożliwi zastosowanie wobec niego pełnego katalogu form pomocy określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Do podjęcia pracy nie jest wymagane uzyskanie odrębnego zezwolenia na pracę, a wystarczy jedynie powiadomienie urzędu pracy przez pracodawcę w terminie do 14 dni od rozpoczęcia zatrudnienia. Obywatele Ukrainy mogą także podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele Polscy.     

  1. Ułatwienia w zakresie edukacji

Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na identycznych warunkach jakie dotyczą obywateli polskich. Uczniowie, którzy nie posługują się językiem polskim mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka lub realizować naukę w specjalnych oddziałach przygotowawczych. Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym.

Nowa ustawa reguluje także warunki na jakich obywatele Ukrainy będą mogli kontynuować naukę lub działalność naukową na polskich uczelniach.

  1. Wsparcie materialne i świadczenia

W celu zapewnienia wsparcia materialnego rodzinom ukraińskim ustawa przewiduje m.in. wypłatę świadczeń rodzinnych i wychowawczych oraz w zakresie pomocy społecznej, pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w kwocie 300 zł na osobę, wsparcie dla osób niepełnosprawnych, pomoc żywnościową w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym a także dostęp do bezpłatnej pomocy psychologicznej i opieki medycznej na takich samych warunkach jak osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce.  

SYTUACJA NA GRANICY POLSKO-UKRAIŃSKIEJ

Sytuacja na odcinku granicy polsko-ukraińskiej jest stabilna. Polska Straż Graniczna jest w pełni przygotowana na rozwój sytuacji. Przyjmujemy każdą osobę, niezależnie od posiadania dokumentów. Od rozpoczęcia działań zbrojnych na Ukrainie już ponad 4 mln osób z tego kraju wjechało do Polski (stan na 12.06). Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym są wpuszczane do Polski. Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone - bez względu na jej narodowość. Dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną znajdują się też obywatele Indii, Nigerii, Uzbekistanu, Gruzji i innych państw. Wśród nich znalazło się także 151 obywateli kolumbijskich. Wszystkie osoby wpuszczane do Polski są weryfikowane przez Straż Graniczną. Wobec tych, w stosunku do których są wątpliwości, np. nie posiadają dokumentów, funkcjonariusze Straży Granicznej stosują odpowiednie procedury sprawdzające. Żadna osoba, która otrzymała schronienie w Polsce nie zostanie odesłana do państwa ogarniętego wojną. Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny.

SYTUACJA GOSPODARCZA W POLSCE

W dłuższym okresie polska waluta jest stabilna. Wynika to z silnych fundamentów naszej gospodarki. Aktualne wahania  na rynku walutowym wynikają z naturalnej i raczej krótkookresowej reakcji rynków finansowych na  działania podjęte przez Rosję na terenie Ukrainy. Sprawnie funkcjonujący rynek  pracy w Polsce, wzrost gospodarczy, stabilna sytuacja systemu finansowego czy wysoki stan rezerw walutowych stanowią solidne oparcie dla kondycji naszej waluty. Dostawy paliw są w Polsce pełni zabezpieczone. Polska posiada zapasy ropy naftowej i paliw, które stanowią sprawdzony i niezawodny mechanizm zabezpieczenia dostaw surowców w sytuacji kryzysowej. Polski sektor bankowy działa bez zakłóceń i realizuje wszystkie swoje funkcje wobec klientów. Polska nie ma żadnego problemu z gotówką. Komisja Nadzoru Finansowego nie planuje wprowadzać limitów na wypłaty gotówki.

WALKA Z DEZINFORMACJĄ

Przekaz, który będzie szedł w świat, także ze strony mediów, wymaga od nas wielkiej odpowiedzialności. Apelujemy o rozważne podchodzenie do wszystkich informacji dot. szeroko rozumianej sytuacji bezpieczeństwa. Zachęcamy do korzystania wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji. Na fali rosyjskiej agresji na Ukrainę widzimy wzmożenie działań dezinformacyjnych, które przedstawiają w sposób fałszywy sytuację na Ukrainie, motywy rosyjskiej agresji, jak również działania Polski – w tym całkowicie nieprawdziwy przekaz o rzekomym niewpuszczaniu do Polski osób innej narodowości niż ukraińska albo aktach nietolerancji lub agresji wobec imigrantów.

{"register":{"columns":[]}}