W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Polska - łączenie kultur, otwieranie horyzontów”. Wydarzenie na Universidad Libre w Bogocie

12.04.2024

W czwartek 11 kwietnia 2024 r., w ramach Tygodnia Umiędzynarodowienia organizowanego przez Wydział Stosunków Międzyinstytucjonalnych Universidad Libre we współpracy z Ambasadą RP, odbył się dzień poświęcony Polsce pod hasłem "Polska - łączenie kultur, otwieranie horyzontów".

U_Libre_004

Główne wydarzenie miało miejsce w audytorium Benjamín Herrera w campusie La Candelaria i wzięło w nim udział wielu studentów uniwersytetu. Spotkanie rozpoczęło się odegraniem hymnów narodowych Kolumbii i Polski oraz przemówieniem powitalnym wygłoszonym przez dr Edgara Ernesto Sandovala, rektora Universidad Libre. Następnie ambasador Paweł Woźny przedstawił prezentację na temat polskiej polityki zagranicznej i jej priorytetów, jak również polsko-kolumbijskich stosunków politycznych i gospodarczych. Podkreślił, że w tym roku Polska obchodzi 25. rocznicę przystąpienia do NATO i 20. rocznicę uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej.

Jorge Delgado, pracownik Ambasady RP w Bogocie, udzielił informacji na temat programów stypendialnych, które polski rząd oferuje zagranicznym studentom oraz wymagań, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o stypendium.

Dr Łukasz Zabłoński przedstawił interesujące podsumowanie historii Polski na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z ostatnich dwóch stuleci. Podczas swojej prezentacji podkreślił nieustanną walkę narodu polskiego o wolność i niepodległość na przestrzeni dziejów, wyjaśniając, dlaczego wartości te mają dla Polaków szczególne znaczenie.

Następnie odbyła się prezentacja krótkometrażowego filmu "Joseph Conrad, marzenia i życie", który w formie porywającego monologu opowiada o życiu wybitnego polsko-brytyjskiego pisarza, którego 100. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Na zakończenie zajęć w auli uniwersytetu wyświetlono fragment filmu dokumentalnego "Against the Sands of Time", wprowadzającego do wystawy o tej samej nazwie, prezentowanej w tym tygodniu na Uniwersytecie i opowiadającej o pracy i dokonaniach polskich archeologów w różnych częściach świata. Wydarzenie zakończyło się degustacją polskiej gastronomii zorganizowaną przez Universidad Libre dla studentów, którzy mogli skosztować takie potrawy jak pierogi czy polskie wypieki (makowiec).

Zdjęcia (14)