W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski projekt pomocy rozwojowej w Ataco

29.11.2023

W dniu 29 listopada 2023 r. radca-minister Regina Jurkowska, reprezentująca Ambasadę RP, dokonała oficjalnego odbioru projektu pomocy rozwojowej realizowanego z funduszy Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polegał on na wyposażeniu Domu Kultury i Szkoły Tańca w Ataco w instrumenty muzyczne oraz stroje ludowe, którego głównymi beneficjentami są dzieci i młodzież.

ataco0

Ambasada RP w Bogocie we współpracy z władzami miasta Ataco w departamencie Tolima zrealizowała – w ramach polskiej pomocy rozwojowej – projekt, którego beneficjentami są głównie dzieci i młodzież. Władze miasta zaadaptowały na potrzeby szkoły muzycznej i lokalnego domu kultury budynek, który w przeszłości był kolonialnym więzieniem. W budynku zachowano oryginalny rozkład pomieszczeń – w dwóch dużych salach, w których obecnie odbywają się zajęcia grup tanecznych oraz zespołów muzycznych mieściły się dawnej wieloosobowe cele więzienne. Mniejsza cela służy obecnie za magazyn do przechowywania instrumentów muzycznych i strojów. Wejścia do poszczególnych pomieszczeń zamykane są oryginalnymi, zabytkowymi już kratami. Ambasada RP przekazała władzom miasta zestaw instrumentów muzycznych oraz strojów ludowych z przeznaczeniem na użytek Domu Kultury i Szkoły Muzycznej.

Ataco to mała miejscowość, której społeczność została silnie dotknięta skutkami konfliktów zbrojnych, jakie miały miejsce w regionie. Tysiące osób w Ataco i sąsiednich miejscowościach ma status ofiar konfliktu zbrojnego. Malowniczy region również i dzisiaj nie jest wolny od zagrożeń związanych z działalnością grup zbrojnych. Między innymi z tego względu, wsparcie edukacji muzycznej ma tam szczególne znaczenie, gdyż potencjalnie może zapobiec wstępowaniu młodych osób w szeregi nielegalnych grup zbrojnych. Wysiłki lokalnych władz - teraz dodatkowo wydatnie wsparte przez Ambasadę RP – zasługują na duże uznanie, gdyż stanowią interesującą ofertę dla młodego pokolenia, a także osób, które po traumatycznych przeżyciach związanych z konfliktem zbrojnym starają się powrócić do normalnego życia. Zrealizowany projekt jest także b. dobrym przykładem wsparcia przez Polskę budowy pokoju w Kolumbii oraz troski o rozwój i edukację społeczeństwa.

Przekazanie instrumentów muzycznych oraz strojów ludowych z regionu Tolima miało miejsce 29 listopada 2023 r. w siedzibie Urzędu Miasta Ataco. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych na czele z burmistrzem Millerem Aldaną Castro oraz radca-minister Regina Jurkowska, reprezentująca Ambasadę RP. Na część artystyczną złożyły się występy kilku grup muzycznych i tanecznych – beneficjentów projektu. Dodatkowym urozmaiceniem wydarzenia była obecność i taniec wykonany przez przedstawicieli lokalnego plemienia Indian Pijao.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}