W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reinauguracja Kolumbijsko-Polskiego Centrum Kulturalnego w Bogocie

16.05.2022

W dniu 16 maja 2022 r., podczas pierwszej od ponad dwóch lat sesji zorganizowanej w trybie stacjonarnym przez Kolumbijską Akademię Języka, odbyła się uroczysta reinauguracja Kolumbijsko-Polskiego Centrum Kulturalnego, które od 2006 r. mieści się w tej prestiżowej instytucji.

Reinauguracja Kolumbijsko-Polskiego Centrum Kulturalnego w Bogocie 16 maja 2022

Wydarzenie otworzył dyrektor Kolumbijskiej Akademii Języka, Pan Juan Carlos Vergara Silva, który w swoim przemówieniu przedstawił okoliczności powstania Centrum, podkreślając, że stanowi ono ważny element wzmacniania więzi kolumbijsko-polskich nie tylko w obszarze lingwistycznym, lecz także humanistycznym.

Następnie prof. Bogdan Piotrowski, dyrektor i założyciel Kolumbijsko-Polskiego Centrum Kulturalnego, w swoim wystąpieniu – przywołując wezwanie Polaków w walce o niepodległość: „Za wolność naszą i waszą” – przedstawił sylwetki Polaków, którzy przyczynili się do niepodległości Kolumbii, a także do rozwoju gospodarczego i społecznego tego kraju. Prof. Piotrowski omówił również działalność Centrum Kulturalnego na przestrzeni jego historii i wspomniał o planowanych na najbliższe miesiące inicjatywach, dotyczących m.in. upamiętnienia polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Na koniec Ambasador Paweł Woźny wygłosił wykład poświęcony polityce zagranicznej Polski w ujęciu historycznym. Zwrócił uwagę na polską otwartość i tolerancję wobec społeczności innych kultur i wyznań na przestrzeni wieków, postępowe idee Konstytucji 3 Maja 1791 r., znaczenie języka polskiego i religii katolickiej jako bastionów tożsamości narodowej, jak również przedstawił stosunki między Polską a Kolumbią, które zbliżają się do setnej rocznicy ich nawiązania.

Wydarzenie to wpisywało się w kampanię promocyjną „Polish Heritage Days” i było również okazją do prezentacji wystawy poświęconej twórczości polskiego noblisty Czesława Miłosza, która będzie eksponowana do końca maja w Kolumbijskiej Akademii Języka. Po części akademickiej uroczystości, Ambasada RP zaprosiła przybyłych gości na symboliczną lampkę wina.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}