W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

Zima to czas, kiedy służby ratunkowe muszą być przygotowane na różne scenariusze, w tym na akcje ratunkowe na lodzie, które wymagają szybkiego działania, precyzji oraz odpowiedniego sprzętu.                                                                                      
Tegoroczna zima dostarczyła idealnych warunków do przeprowadzenia specjalistycznych ćwiczeń ratowniczych na lodzie. 

W dniach 22-24 stycznia 2025 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Będzinie, Posterunku w Siewierzu, druhowie z Jednostek OSP a także Funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, Komendy Powiatowej Policji w Będzinie i przedstawiciele Starostwa Powiatowego, doskonalili swoje umiejętności w zakresie ratownictwa wodno-lodowego na zbiorniku wodnym w Przeczycach. To niezwykle ważne szkolenia, które przygotowują służby do działania w trudnych
i nieprzewidywalnych warunkach zimowych.

Podczas zajęć skupiono się na obsłudze specjalistycznego sprzętu do ratownictwa wodnego i lodowego, co jest kluczowe w sytuacjach awaryjnych na zamarzniętych akwenach. Strażacy trenowali również różne techniki ewakuacji osób poszkodowanych, pod którymi załamał się lód, a także samoratowanie, które w sytuacjach ekstremalnych może uratować życie ratownika.

Przeprowadzono również instruktarz dla pozostałych służb uczestniczących w ćwiczeniach z zakresu ratowania poszkodowanych bez użycia specjalistycznego sprzętu natomiast
 z wykorzystaniem przypadkowo znalezionych przedmiotów. Omówiono również zagadnienia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w przypadku wychłodzenia organizmu i wystąpienia odmrożeń, a także postępowanie w przypadku głębokiej hipotermii.

Podczas drugiego dnia ćwiczeń wykorzystany został również dron wyposażony w kamerę termowizyjną przy pomocy którego lokalizowano poszkodowanego na akwenie i nawiązywano z nim kontakt słowny poprzez zamontowany zestaw nagłośnieniowy. W warunkach zimowych oraz ograniczonej widoczności we mgle okazało się, że jest to bardzo szybki, sprawny i przede wszystkim bezpieczny system lokalizacji poszkodowanych, który umożliwia ich odnalezienie w znacznie krótszym czasie w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Ćwiczenia lodowe to doskonała okazja do sprawdzenia gotowości operacyjnej i współpracy zespołowej strażaków. Dzięki regularnym szkoleniom zwiększa się poziom wyszkolenia służb i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu. Zapraszamy również do sprawdzenia relacji z tego wydarzenia na naszym profilu społecznościowym.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}