Historia
Historia Straży Pożarnej działającej na terenie miasta Będzina sięga roku 1882, powstała wówczas Ochotnicza Straż Ogniowa. Składała się ona z dwóch oddziałów, w skład których wchodziło 8 Komend.zrzeszających 112 osób.
W 1895 roku Ochotnicza Straż Ogniowa została rozwiązana przez miejscowe władze. Ustawą „O Straży Ogniowej w Królestwie Polskim” z 1898 roku zaczęto powoływać społeczną straż pożarną złożoną z ochotników.
W 1900 roku na nowo zorganizowano Będzińskie Towarzystwo Pożarowe. W grudniu 1901 roku gubernator piotrkowski zatwierdził Statut Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej, uroczyste otwarcie nastąpiło 8 sierpnia 1902 roku, a swoją działalność jednostka rozpoczęła w Remizie Strażackiej przy ulicy Zawale 18. W 1904 roku zezwolono na utworzenie orkiestry strażackiej. W 1910 roku straż liczyła 88 czynnych członków i 38 ofiarodawców. Na jej wyposażeniu były m.in. dwie pompy - „Triecierowskij” i „Amerykańska strażacka sikawka” na czterech kołach. Strażacy byli odpowiednio umundurowani i odbywali regularne ćwiczenia. Brali oni udział w gaszeniu pożarów nie tylko na terenie samego Będzina, ale także w sąsiednich miastach i wsiach.
Przed II wojną światową Ochotnicza Straż Ogniowa przeniosła swoją siedzibę do nowo wybudowanego budynku przy ulicy Modrzejowskiej 74, gdzie dzisiaj oprócz Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) znajduje się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie.
Zawodowa Straż Pożarna w Będzinie powstała po 4 lutego 1950 roku, kiedy to Sejm uchwalił ustawę o ochronie przeciwpożarowej, na mocy której powołano państwowe organy ochrony przeciwpożarowej. Powołano wówczas Komendę Główną Straży Pożarnych oraz komendy wojewódzkie, powiatowe i miejskie straży pożarnych. Powstał samodzielny pion organizacyjny o charakterze operacyjnym podległy ministrowi administracji publicznej, mający uprawnienia do dysponowania wszystkimi strażami pożarnymi, tj. zawodowymi, terenowymi, zakładowymi oraz ochotniczymi.
W tym samym czasie równolegle z Komendą Miejską Straży Pożarnych w Będzinie działała Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Będzinie obejmująca swym zasięgiem teren ówczesnego powiatu będzińskiego.
1 czerwca 1975 roku dokonany został nowy podział administracyjny kraju. W wyniku reformy utworzone zostało województwo katowickie w nowych granicach (bez Bielska i Częstochowy). Rozwiązaniu uległy Powiatowe Komendy Straży Pożarnych, a ich obowiązki przejęły Miejskie Komendy Straży Pożarnych - przekształcone w Komendy Rejonowe Straży Pożarnych. W tym czasie obszar operacyjny Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Będzinie był wielokrotnie zmieniany.
1 lipca 1992 roku rozpoczęła działalność Państwowa Straż Pożarna (PSP) na mocy ustaw o PSP i o ochronie przeciwpożarowej.
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Będzinie została powołana z dniem 1 lipca 1992 roku przez ówczesnego Komendanta Głównego PSP .
W 1999 roku po reformie administracyjnej Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Będzinie została przekształcona w Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie. W skład rejonu operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie weszły następujące gminy: Będzin, Siewierz, Mierzęcice, Psary, Bobrowniki, Wojkowice, Czeladź. W roku 2002 w skład naszego rejonu działania weszła gmina Sławków.
Od początku powstania do dnia dzisiejszego siedziba Komendy wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą mieści się w tym samym obiekcie. W 1940 roku okupant niemiecki zorganizował w nim zawodową straż pożarną. Po zakończeniu wojny, w latach pięćdziesiątych budynek remizy został rozbudowany o dwa boksy garażowe wraz z warsztatem i świetlicą.
W latach sześćdziesiątych rozpoczęto budowę garaży na placu strażackim. Obecnie pomieszczenia te zaadaptowane są pod magazyny i warsztat mechaniczny. Wszystkie budowy były prowadzone systemem gospodarczym, a główny ich ciężar ponosili strażacy, którzy własnym nakładem pracy wykonywali większość inwestycji. Ważnym wydarzeniem w życiu jednostki było dobudowanie w roku 2004 nowego obiektu, który mieści w sobie salę sztabową wykorzystywaną na potrzeby Centrum Zarządzania Kryzysowego Powiatu wraz z zapleczem socjalnym oraz szatnie dla pracowników i sanitariaty.
W 2001 roku został uruchomiony Posterunek Zamiejscowy w Siewierzu. Początkowo funkcjonował w budynku OSP Siewierz, a od 1 lipca 2006 roku mieści się w nowo wybudowanym obiekcie, gdzie zastęp Państwowej Straży Pożarnej stacjonuje wspólnie z zespołem Pogotowia Ratunkowego.
W ostatnich dziesięciu latach przeprowadzono gruntowne remonty pomieszczeń wewnętrznych, zmianie uległ również wygląd zewnętrzny budynku.
Dzień dzisiejszy:
Obecnie terenem działania Komendy Powiatowej PSP w Będzinie jest powiat będziński zajmujący powierzchnię 368,03 km2 z ogólną liczbą ludności 151,3 tys., w którego skład wchodzi 8 gmin, w tym 4 gminy miejskie (Będzin, Czeladź, Wojkowice, Sławków), 1 gmina miejsko–wiejska (Siewierz) i 3 gminy wiejskie (Bobrowniki, Mierzęcice, Psary). Komenda Powiatowa PSP Będzin graniczy z obszarami działania Komend Powiatowych (Miejskich) PSP: Dąbrowa Górnicza, Myszków, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tarnowskie Góry i Zawiercie.
Na terenie powiatu będzińskiego zagadnienia interwencyjne realizuje jedna Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza wraz z Posterunkiem Zamiejscowym w Siewierzu. Ponadto w skład krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego wchodzi 20 spośród 42 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.
W Komendzie Powiatowej PSP w Będzinie zatrudnionych jest 100 osób, w tym 96 funkcjonariuszy i 4 pracowników cywilnych. Całodobową służbę pełni stale 19 osób, w tym 2 dyżurnych stanowiska kierowania i 5 osób na Posterunku w Siewierzu.
Komendanci Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie:
(1992 – 1995) - st. bryg. w stanie spoczynku Henryk Mól.
(1995 – 2003) - bryg. w stanie spoczynku Mirosław Malicki.
(2003 – 2017) - bryg. w stanie spoczynku Dariusz Zawadzki.
(2017 – 2018) - st. bryg. w stanie spoczynku Adam Wilk.
(2018 do aktualnie) - mł. bryg. Arkadiusz Spera.