W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar składowiska trocin

12.05.2021

Zdjęcie przedstawia ugaszoną pryzmę trocin pokrytą środkiem pianotwórczym. Po lewej stronie znajduje się pojazd tzw. chwytak do drewna. W oddali widać las.

12.05.2021, godz. 15:20, Sławków, ul. Walcownia

Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie z informacją o pożarze składowiska trocin.

 Po przybyciu na miejsce pierwszych JOP KDR z JRG Dąbrowa Górnicza zastał na placu składowym pryzmę trocin o powierzchni ok. 2000 m2 , gdzie jej część objęta jest pożarem. Występuje duże zadymienie. W pobliżu znajduje się hala produkcyjna, w której przebywa 5 osób. 

W pierwszej fazie działania zastępów JRG Dąbrowa Górnicza i OSP Sławków polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- ewakuacji pracowników z hali produkcyjnej (łącznie 5 osób),
- podaniu dwóch prądów wody w natarciu na źródło pożaru,
- zbudowane zasilania z hydrantu nadziemnego.

Jednocześnie na miejsce zadysponowano SiŚ z terenu powiatu oraz poprzez SKKW dwa plutony gaśnicze (Pluton nr 9 Sosnowiec, Pluton nr 4 Chorzów) oraz Pluton nr 1 „Magistrala – Katowice”. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Grupy Operacyjnej KP PSP Będzin i zapoznaniu się z sytuacją dalsze działania JOP polegały na:
- zorganizowaniu łączności w miejscu prowadzonych działań,
- wyznaczeniu punktu przyjęcia sił i środków,
- podziale terenu działań na odcinki bojowe,
- budowie magistrali o długości około 700 metrów zasilanej z pobliskiej rzeki Przemsza i podaniu 4 prądów wody w natarciu na front pożaru.

Po przybyciu na miejsce Komendant Powiatowy PSP w Będzin mł. bryg. Arkadiusz Spera przejął dowodzenie podtrzymując zamiar taktyczny. Przybyły na miejsce Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Mirosław Synowiec po przejęciu dowodzenia również podtrzymał zamiar taktyczny w dalszym ciągu realizując działania w natarciu. Jednocześnie zalecono podanie dwóch prądów piany ciężkiej na górną część pryzmy oraz wprowadzono do pracy ciężki sprzęt. Dalsze działania polegały na sprawdzeniu przy pomocy kamery termowizyjnej pryzmy trocin i przelewaniu pogorzeliska. W działaniach uczestniczyły 24 zastępy Straży Pożarnej, Policjia, Straż Miejska oraz sprzęt ciężki.

Opracowanie: asp. Jarosław Mroźla, KP PSP w Będzinie

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}