Usuwanie rojów i gniazd owadów błonkoskrzydłych - KOMUNIKAT
31.07.2024
Wzrost liczby interwencji strażaków w związku z usuwaniem gniazd owadów błonkoskrzydłych
W lipcu 2024 r. strażacy odebrali aż 16.971 zgłoszeń dotyczących usuwania gniazd lub rojów owadów. To o ponad 8.300 więcej zgłoszeń niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy odnotowano 8.594 takie interwencje. Najwięcej zgłoszeń w tym roku pochodziło z województw: śląskiego (6.271), podkarpackiego (4.048), mazowieckiego (3.845), małopolskiego (2.761) oraz wielkopolskiego (2.620).
PRZYPOMINAMY i APELUJEMY:
Odpowiedzialność właścicieli i zarządców obiektów
Zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy. Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są nagłe. Regularne dbanie o dobry stan techniczny budynku może zapobiec zagnieżdżeniu się owadów. Właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd lub rojów są firmy dezynsekcyjne.
Działania straży pożarnej w sytuacjach zagrożenia
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia, szczególnie osób o ograniczonej zdolności poruszania się, z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych, straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych. W przypadkach nieuzasadnionych strażacy ograniczają się do zabezpieczenia terenu działań, ewakuacji osób z obiektu oraz przekazania terenu działań właścicielowi lub zarządcy z zaleceniem zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu.
Apel o rozsądek
Pamiętajmy, że każdy z nas może potrzebować pomocy. Nieuzasadnione wyjazdy strażaków w miejsca, gdzie ich interwencja nie jest konieczna, mogą powodować opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.
Zachowajmy rozsądek i odpowiedzialność, aby strażacy mogli skutecznie pomagać tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne!
opracowanie i zdjęcie: KG PSP