W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dofinansowania OSP

MSWiA

Stronami umowy o realizację zadania jest Minister SWiA reprezentowany przez Komendanta Głównego PSP (zleceniodawca) i jednostki OSP lub Związek OSP RP (zleceniobiorca)

 Ogólne zasady dofinansowania MSWiA

  • Dofinansowanie odbywa się na częściowym pozyskiwaniu środków w zakresie 50% dofinansowania MSWiA, 50% płatność z innych źródeł lub ze środków własnych OSP.
  • Dotacja udzielana jest na wydatki: bieżące, inwestycyjne.
  • W ramach kwoty na wydatki inwestycyjne przewiduje się możliwość przeznaczenia środków finansowych na dofinansowanie zakupu nowego sprzętu o wartości jednostkowej powyżej 10000 zł. (obowiązuje od dnia 1 stycznia 2018 r.) 
  • Przeznaczone środki finansowe z dotacji jednostka OSP jest zobowiązana wykorzystać tzn. dokonać zapłaty za wydatki związane z realizacją zadania do dnia 31 grudnia danego roku.
  • Kwota niewykorzystana należy zwrócić w terminie do dnia 15 stycznia kolejnego roku.
  • Przedłożone faktury z rozliczenia po dacie określonej wyżej nie będą uznawane za wydatki związane z umową.
  • Dopuszcza się możliwość zmiany asortymentu, ilości a także kosztów w poszczególnych pozycjach kosztorysu bez konieczności sporządzania aneksu umowy pod warunkiem, że:
  • kwota dotacji na wydatki bieżące i zakupy inwestycyjne nie ulegnie zmianie i pozostałe warunki umowy zostaną dotrzymane.

Przy weryfikacji ofert szczególną uwagę będziemy zwracać na:

  • poprawność danych adresowych jednostki ochotniczej straży pożarnej lub Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP,
  • aktualność numeru rachunku bankowego,
  • czy została wskazana osoba do kontaktu
  • czy oferty zostały podpisane przez osobę/osoby upoważnione do reprezentowania ww. podmiotów zgodnie ze statutem. Oferty powinny być podpisane i opatrzone pieczęcią imienną. W przypadku braku pieczęci imiennej, podpis powinien być czytelny z podaniem pełnionej funkcji.

 Wymagania niezbędne podczas dofinansowania MSWiA

Aby uzyskać dofinansowanie ze środków MSWiA przez jednostkę OSP niezbędne jest spełnienie poniższych warunków:

  1. Wpis jednostki do KRS (Krajowy Rejestr Sądowniczy).
  2. Aktualnie zgłoszony i zarejestrowany do KRS Nowy skład Zarządu jednostki OSP (przypominamy, że w 2016 r. i 2017 r. odbywały się zebranie sprawozdawcze w jednostkach).
  3. Osoby upoważnione do podpisania umowy zgodne z aktualnym KRS.
  4. Dostarczenie do Komedy Powiatowej PSP w Bochni aktualnego odpisu z KRS – za prawidłową kopię KRS uznaje się wydruk ww. dokumentu ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości potwierdzony na ostatniej stronie podpisem uprawnionego przedstawiciela jednostki OSP (Prezesa) oraz pieczątką.
  5. Przedłożenie  przez jednostkę OSP dokumentu poświadczającego aktualny numer rachunku bankowego.

W przypadku braku imiennych pieczątek przez osoby upoważnione do reprezentowania zleceniobiorcy wymagane jest złożenie czytelnego podpisu na ofercie i umowy. Dofinansowanie odbywa się na częściowym pozyskiwaniu środków w zakresie 50% dofinansowania MSWiA, 50% płatność z innych źródeł lub ze środków własnych OSP.

Poniżej znajduje się tryb i zasady oraz zakres przedmiotowy dotacji MSWiA dla OSP na 2020 r. :

Materiały

Asortyment dotacji MSWiA w roku 2020
Asortyment-dotacji-MSWiA-2020.pdf 0.82MB
Tryb i zasady udzielania dotacji MSWiA w roku 2020
Tryb-i-zasady-udzielania-dotacji-MSWiA-2020.pdf 0.80MB
Wzór Oferty dla OSP
wzór-oferty-osp1.doc 0.17MB
Przykład prawidlowo wypełnionej oferty
Przykładowo-wypełniona-oferta-dofinansowanie-MSWiA.pdf 2.06MB
KSRG

Dotacja dla jednostek OSP w KSRG 2018 – Wnioski

W roku 2018 dotacje będą realizowane w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Źródłem finansowania przedsięwzięć poza środkami zapisanymi w ustawie budżetowej jest też rezerwa celowa na realizację „Programu”.

Rozdział dotacji powinien zostać dokonany niezwykle starannie, gdyż niemożliwym jest  bowiem przesuwanie środków pomiędzy wydatkami bieżącymi a majątkowymi.

W ramach przedsięwzięć „Inwestycje budowlane (remonty strażnic)” należy planować środki na remonty bieżące i adaptacyjne obiektów strażnic, w części związanej z zapewnieniem gotowości bojowej. Nie należy planować w tej pozycji wydatków inwestycyjnych, związanych z budową nowych czy rozbudową istniejących strażnic.

Dofinansowanie zakupów sprzętu w ramach środków inwestycyjnych (od dnia 1 stycznia 2018 r. wynosi 10 000 zł) realizowane będzie przy zapewnieniu środków własnych lub z innych źródeł w wysokości min. 50% wartości sprzętu (z wyjątkiem pojazdów pożarniczych).

Dofinansowanie zakupów sprzętu w ramach wydatków bieżących będzie realizowane przy zapewnieniu środków własnych lub innych źródeł w wysokości ok. 50 % wartości zadania. Zgodnie z zasadami od bieżącego roku jednostka OSP musi jedynym posiadaczem rachunku bankowego wskazanego jako właściwy do przekazania środków dotacji, zobowiązana jest do utrzymania tego rachunku nie krócej niż do dnia zaakceptowania sprawozdania końcowego z wykonania publicznego oraz musi posiadać aktualny wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Osoby reprezentujące Ochotniczą Straż Pożarną przy podpisywaniu umowy muszą być zgodne z wskazanymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, z którego wyciąg należy dołączyć do umowy.

            Informujemy również, że dla jednostek włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego nie będą udzielane dotacje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, przewidziane na realizację zdania publicznego pod tytułem „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych.

W ramach wydatków bieżących nie można planować zakup usług w zakresie naprawy i remontu sprzętu (np. konserwacji, przeglądów wymaganych w ramach gwarancji i okresowych, naprawy, remontu sprzętu,  wymiana węży hydraulicznych, remont samochodu).

{"register":{"columns":[]}}