W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje 2024

Logo wakacji

Po miesiącach intensywnej nauki nadchodzi czas na zasłużony odpoczynek dla dzieci i młodzieży. To również początek sezonu urlopowego. Okres wakacyjny to niewątpliwie czas na relaks i wypoczynek. Pamiętajmy o tym, aby był to również bezpieczny czas. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej realizując zadania w ramach kampanii „Kręci Mnie Bezpieczeństwo w wakacje” przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą.

Wypoczynek wakacyjny głównie kojarzy się z wszelkiego rodzaju rekreacją nad zbiornikami wodnymi. Planując wypoczynek nad wodą wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przed wejściem do wody starajmy się stopniowo schładzać, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Podczas pływania na dłuższym dystansie warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Przecenianie własnych umiejętności jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana lub nie znamy głębokości, siły nurtu oraz ukształtowania dna. Skoki na tzw. „główkę” mogą skończyć śmiercią lub kalectwem. Więcej przydatnych informacji związanych z wypoczynkiem nad wodą znajdą Państwo TUTAJ.

Jak przygotować się na upał?

W okresie letnim w naszym klimacie panują wysokie temperatury. Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12-13. Pamiętajmy o piciu wody w upalne dni oraz noszeniu narycia głowy. Więcej przydatnych informacji związanych z upałami znajdą Państwo TUTAJ.

Bezpieczeństwo w czasie burz i silnych wiatrów.

Okres letni to również czas, gdy panuje większe zagrożenie burzami. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne niosą ze sobą ryzyko dla zdrowia i życia ludzi. Podczas burz dochodzi do wyładowań atmosferycznych, opadów gradu, intensywnych opadów deszczu oraz porywistych podmuchów wiatru. Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń, np. telewizora, komputera itp. Monitorujmy więc wydawane przez IMGW ostrzeżenia meteorologiczne i przygotowujmy się na gwałtowne zjawiska. Więcej przydatnych informacji związanych z burzami znajdą Państwo TUTAJ.

Bezpieczne żniwa.

Lato to nie tylko wypoczynek, ale także okres żniw. Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas prac polowych. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są dzieci i młodzież pomagająca w pracach gospodarskich. Pośpiech i presja pogody często prowadzą do nieprzyjemnych zdarzeń w gospodarstwach rolnych. Pamiętajmy również o konieczności odpowiedniego przygotowania maszyn rolniczych do prac polowych. Więcej przydatnych informacji związanych z bezpieczeństwem podczas żniw znajdą Państwo TUTAJ.

 

Życzymy BEZPIECZNYCH WAKACJI 2024!

 

Opracowanie: st. kpt. Marcin Bajur KW PSP Kielce

Grafika: KG PSP

{"register":{"columns":[]}}