Podsumowanie sezonu grzewczego 2023/2024
05.04.2024
Mijający sezon grzewczy buscy strażacy zakończyli uczestnicząc w 30 zdarzeniach związanych z eksploatacją pieców, kominków, ogrzewaczy i innych urządzeń, które ogrzewają domy i zapewniają ciepłą wodę.
Wśród tych zdarzeń było 21 pożarów sadzy w kominach, 6 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, 3 pożary w kotłowniach. Każdy pożar sadzy może nieść za sobą poważne konsekwencje materialne, choćby nawet utratę dorobku całego życia.
Dla porównania w sezonie 2022/2023 odnotowano łącznie 29 zdarzeń, wśród których 24 to pożary sadzy w kominach, 2 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, 3 pożary w kotłowniach.
Obowiązek czyszczenia przewodów kominowych regulują poniższe akty prawne:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. (Dz. U. z 2020 r. Nr 1333 ze zm.), Art. 61. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2.
Art. 62. 1. Obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę:
1) okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
2) okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109, poz. 719).
§ 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.
Aby uchronić siebie i najbliższych przed skutkami zatrucia tlenkiem węgla, a także pożarami przypominamy o okresowym, obowiązkowym przeglądzie instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych. Warto zakupić czujkę tlenku węgla. Tlenek węgla, nazywany czadem jest bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy, a zarazem niezwykle trujący, dlatego potocznie nazywany jest również „cichym zabójcą”. Tlenek węgla uwalnia się, gdy w czasie spalania nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu do pełnego spalania różnych paliw, np. drewna, oleju, ropy, benzyny, czy gazu. Tlenek węgla wiąże się o 250-300 razy szybciej z hemoglobiną niż tlen, przez co równie szybko blokuje dopływ tlenu w organizmie.
Opracował: st. sekc. Damian Pasternak, KP PSP w Busku-Zdroju
Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Busku-Zdroju.