Przestrzegajmy przepisów przeciwpożarowych! Apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej\
27.08.2024
W sobotnim, tragicznym pożarze, który nastąpił w dwóch przypadkach w wyniku wybuchu w piwnicy, wiele osób odpadło rannych.
Następnie apelujemy po raz kolejny o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych* i przypominamy, zgodnie z nimi, które znajdują się w piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy) niedozwolonych treści materiałów prowadzących pożarowo. Materiałami dołączonymi są np.:
- gazy palne (takie jak np.: propan-butan, acetylen, gazy palne jako czynnik w instalacji klimatyzacji),
- ciecze palne (takie jak np.: benzyna, benzyni, alkohole, nafta i inne, które można zapalić w temperaturze otoczenia),
- materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (takie jak np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy),
- inne materiały, sposób ich składowania, przetwarzanie lub wykorzystanie, które może nastąpić.
Oprócz tego obowiązują przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenowych, które powodują, że zabronione jest udostępnianie pełnych, niepełnych i opróżnionych, ale dostępnych do palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach.
Oprócz dróg komunikacyjnych, służących do ewakuacji, zabronione jest umieszczanie wszelkich materiałów palnych lub umieszczanie ich na drodze zmniejszającej się, której wymagana jest szerokość albo wysokość.
Materiałów palnych nie można zastosować w technicznych, nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w drogach komunikacyjnych ogólnych w piwnicach.
Za przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, lub teren albo inna osoba, która nimi włada. Co ważne, brak świadomości w odniesieniu do zastrzeżeń nie zwalniających z odpowiedzialności za ich nieprzestrzeganie.
Dobrą praktyką w takiej sytuacji jest zastosowanie okresowych przeglądów stanu ochrony przeciwpożarowej (np. raz w roku) i usunięcie konieczności stosowania na bieżąco. Pracujemy nad wprowadzeniem obciążenia w tym zakresie, który dotyczy zastosowania budowlanego o ryzyku pożarowym.
Czujka dymu może nas zadzwonić!
Sobotni tragiczny pożar został wykryty przez autonomiczną czujkę dymu, umieszczoną w jednym z odrębnych mieszkań. Dzięki temu szybko zaalarmowane zostało działanie służb ratowniczych i ewakuowano mieszkańców.
Sytuacja ta jest znana, wartość ma automatycznie i wczesne ujawnienie, najważniejsze w miejscach, gdzie ludzie przebywają w porach nocnych.
Trwające w Komendzie wymaganej PSP trwają prace nad wjazdem, które są stosowane w mieszkaniach, odczuwanych przez dym. Prace są zaawansowane, a projekt przepisów powinien być dostępny w br.
Wykorzystane w czujkach autonomicznych sensorycznych wyczulone na tlenek węgla lub dym mający kilka lat podtrzymywania i może zapewnić bezpieczeństwo domowników przez nawet kilka lat. Ich działanie jest najczęściej stosowane w wykrywaczach elektrochemicznych lub optycznych wykrywających tlenek węgla lub dym. W przypadku wykrycia tlenku węgla np. z urządzeń grzewczych lub dymu oznaczonego jako niekontrolowanego procesu spalania włączającego się w stan alarmowy, sygnalizujący optycznie i dźwiękowo o działaniu. Sygnał dźwiękowy osiąga natężeniu dźwięku ok. 85 dB, pozwala obudzić nawet osobę śpiącą iw odpowiednim momencie ostrzec o niebezpieczeństwa. Koszty takie odczuwane nie są wysokie, a cena naszego bezpieczeństwa – bezcenna!
Państwowa Straż Pożarna prowadzi ogólnopolską edukację edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży bezpieczeństwa!” na temat związany z pożarami w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Kampania jest do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży, osób dorosłych oraz do seniorów. Wiedza o zagrożeniu jest przekazywana podczas prelekcji, pogadanek w szkołach i salach edukacyjnych oraz podczas spotkań z wcześniejszymi grupami odbiorców. Informacje na temat działań znajdujących się na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: Czujka na straży bezpieczeństwa! - Komenda Główna Państwowa Straży Pożarnej
Zwróćmy uwagę, że autonomiczne czujki dymu lub czadu, zasilane bateriami, mogą chronić nasze zdrowie i życie. Państwowa Straż Pożarna w ramach działań Prewencji Społecznej od wielu lat propaguje bezpieczne zachowanie i rekomenduje zastosowanie w gospodarstwach domowych tego rodzaju czujki w zależności od określonego w określonym obszarze. Czujki takie, które można zastosować przy zastosowaniu dwustronnie klejącej na suficie, gdzie nie można korzystać z kołków, wiertarek itp.
Przestrzegajmy przepisów, działajmy prewencyjnie i dbajmy o nasze bezpieczeństwo!
Opracowanie i grafika: KG PSP
* rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenowych (tj Dz. U. z 2023 r. poz. 822).