W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMENDA POWIATOWA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W CHODZIEŻY WZBOGACIŁA SIĘ O URZĄDZENIA DO PRANIA, SUSZENIA, DEZYNFEKCJI I IMPREGNACJI ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ STRAŻAKÓW

17.11.2020

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach umowy dotacji numer 8272/U/400/841/2020 z dnia 04.11.2020 r. oraz Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Chodzieski – kwota dofinansowania stanowi ponad 51 tys. zł.

WFOŚiGW_logo

Ubrania specjalne użytkowane w jednostkach organizacyjnych straży pożarnej stanowią środki ochrony indywidualnej strażaka, chroniąc strażaka przed czynnikami zewnętrznymi podczas realizacji działań  ratowniczych. Ubrania narażone są na niezliczone czynniki, z którymi  może spotkać się ratownik podczas akcji, między innymi są to  wysokie
i niskie temperatury, woda, wiatr, toksyczny dym, zanieczyszczenie substancjami chemicznymi i biologicznymi.

Zakupione urządzenia są  energooszczędne,  zużywają bardzo małą ilość wody w stosunku do ich dużych ładowności, co pozwala zaoszczędzić zarówno na zużyciu energii elektrycznej jak i wody. Ponadto wszystkie wykorzystane w technologii prania środki są biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Dzięki możliwości manualnego wyboru wielkości wsadu maszyna automatycznie dobiera zarówno ilość wody jak i środków piorących co daje jeszcze większe korzyści ekologiczne. Poprzez zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych, wykazują się one bardzo dużą energooszczędnością oraz wodooszczędnością, co czyni je maszynami ekologicznymi w użyciu.

Posiadanie na wyposażeniu jednostki profesjonalnej pralnicy podniesie poziom bezpieczeństwa zdrowotnego ratowników ze względu na fakt, iż substancje szkodliwe,
z jakimi spotykają się oni podczas działań, osiadają na środkach ochrony indywidualnej. Nieprawidłowo usunięte substancje są źródłem ekspozycji na kancerogeny, substancje biologiczne, bakterie i wirusy nawet długo po zakończeniu działań.

Urządzenia zostały zainstalowane w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu znajdującym się na terenie jednostki, co znacznie przyspieszy powrót ubrania do użytkowania przez strażaka. Dzięki nowym urządzeniom poprawie ulegnie bezpieczeństwo ratowników nie tylko ze względu na możliwość usuwania szkodliwych substancji z ubrań specjalnych, ale także ich  impregnację. Zakup tych urządzeń to innowacyjny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa i higieny służby strażaków.

Opracowanie i zdjęcia: sekc. Marta Łochowicz

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}