SPOTKANIE I SZKOLENIE - BEZPIECZEŃSTWO W BUDYNKACH MIESZKALNYCH
17.10.2024
17 października 2024 roku o godzinie 10:00 w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Szamocin odbyło się spotkanie i szkolenie dla zarządców i użytkowników budynków pod tytułem: „Bezpieczeństwo pożarowe w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej”.
Z zaproszenia Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży oraz Burmistrza Miasta i Gminy Szamocin skorzystali przedstawiciele zarządców budynków z terenu miasta i gminy Szamocin, druhowie OSP, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Szamocin oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży.
Spotkanie miało na celu zwiększenie wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz wymianę poglądów i spostrzeżeń w celu poprawy bezpieczeństwa pożarowego w budynkach.
Przypomniano, że zgodnie z przepisami w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy) nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Materiałami takimi są np.:
- gazy palne (takie jak np.: propan-butan, acetylen, gazy palne wykorzystywane jako czynnik w instalacjach klimatyzacji),
- ciecze palne (takie jak np.: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta i inne, które można zapalić w temperaturze otoczenia),
- materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (takie jak np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy),
- inne materiały, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru.
Ponadto podczas szkolenia omówiono zagadnienia dotyczące m. in.:
- obowiązków, jakie spoczywają na właścicielu budynku, obiektu budowlanego w świetle ustawy o ochronie przeciwpożarowej,
- zasad przechowywania materiałów niebezpiecznych pożarowo,
- przeglądów technicznych urządzeń przeciwpożarowych,
- usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych,
- innych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego w administrowanych obiektach.
Podczas spotkania przedstawiono i przypomniano zagrożenia jakie niesie ze sobą tlenek węgla oraz przedstawiono zalety instalowania w budynkach w częściach wspólnych autonomicznych czujek dymu i / lub czujek tlenku węgla.
Spotkania i szkolenia zaplanowane są również w innych gminach na terenie powiatu chodzieskiego.
Opracowanie i zdjęcia: bryg. Leszek Naranowicz (KP PSP w Chodzieży).