SUBSTANCJA ROPOPOCHODNA W ROWIE MELIORACYJNYM
03.10.2024
3 października 2024 roku tuż przed godziną jedenastą do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży wpłynęło zgłoszenie telefoniczne o wpływającej do jeziora Miejskiego w Chodzieży substancji chemicznej.
Na miejsce zadysponowano niezwłocznie w pierwszej kolejności zastępy z JRG Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży. Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy stwierdzili, że w rowie melioracyjnym ma powierzchni wody unosi się substancja chemiczna – prawdopodobnie substancja ropopochodna.
Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ustawienie na rowie melioracyjnym dwóch zapór w formie balotów słomy i siana w celu zabezpieczenia przed przedostawaniem się substancji ropopochodnej do jeziora Miejskiego, sprawdzenie terenu w górę rowu melioracyjnego pod kątem możliwości dostania się szkodliwej substancji do wody - nie stwierdzono miejsca dostawania się substancji.
Stwierdzono, że prawdopodobnie substancja ropopochodna dostała się do rowu melioracyjnego przez kanalizację deszczową w wyniku wypadku drogowego - uszkodzenia i wycieku oleju napędowego z baku samochodu ciężarowego, który miał miejsce w godzinach porannych 3 października br. na trasie DK-11.
Podjęto decyzję o wezwaniu na miejsce zdarzenia WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska) z delegaturą w Pile, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego, Wody Polskie oraz Zarządzanie Kryzysowe Miasta Chodzieży. Po przybyciu w/w służb i instytucji kontynuowano działania ratownicze, polegające w dalszej kolejności na kontynuowania zabezpieczania ujścia do jeziora Miejskiego rękawami sorpcyjnymi, zbieraniu oleju napędowego z powierzchni wody za pomocą specjalistycznego separatora do ratownictwa ekologicznego. Ponadto z pomocą Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przy użyciu łodzi motorowej WOPR sprawdzono taflę wody jeziora Miejskiego pod kątem zanieczyszczenia - brak filmu na wodzie przy ujściu cieku do jeziora. Na miejsce przybyli również pracownicy Zespołu Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Chodzieży oraz Z-ca Burmistrza Miasta Chodzieży Pan Piotr Witkowski, którzy zorganizowali kolejne snopki słomy, kontener do zbierania zanieczyszczonych snopków słomy i siana, pojemnik na zabrudzoną wodę (DDPL 1000 l) oraz na odseparowaną substancję ropopochodną. Na zakończenie działań w dniu 3 października br. w rowie melioracyjnym pozostawiono materiały sorpcyjne (słoma, siano, rękawy sorpcyjne) w celu zebrania resztek oleju napędowego. W dniu następnym, tj. 4 października br. od godziny 10:00 kontynuowano działania polegające na dalszym zabezpieczaniu rowu melioracyjnego i zbieraniu z powierzchni wody słomy i siana nasiąkniętej substancją ropopochodną.
W działaniach trwających w dniu 3 października br. ponad 10 godzin oraz w dniu 4 października br. 7 godzin brało udział 8 zastępów, w tym 24 strażaków każdego dnia z JRG PSP Chodzież, JRG PSP Piła (SGRChem-Eko), OSP KSRG Chodzież oraz działania wsparły inne służby i podmioty: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z delegaturą w Pile, przedstawiciel Nadzoru Wodnego Chodzież - Wody Polskie, Zespół Zarządzania Kryzysowego Miasta Chodzieży, WOPR Chodzież oraz Policja.
Opracowanie: bryg. Leszek Naranowicz (KP PSP Chodzież).
Zdjęcia: bryg. Leszek Naranowicz, kpt. Artur Binkowski, asp. sztab. Łukasz Kreskowiak (KP PSP Chodzież).