W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas mrozów

08.02.2021

mapa polski z zaznaczonymi na żółto i czerwono ostrzeżeniami IMGW

W najbliższych dniach będzie utrzymywała się mroźna pogoda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej  prognozuje niskie temperatury od -8 w dzień do -12 w nocy. Ponadto, prognozuje się wystąpienie opadów śniegu i wystąpienie zawiei i zamieci śnieżnych.

W tym czasie apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych oraz zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie.

Od piątku 5 lutego 2021 roku na terenie woj. mazowieckiego powstało 130 pożarów,  w tym 72 w budynkach mieszkalnych. W wyniku pożarów cztery osoby straciły życie a pięć odniosło obrażenia.

Pożary i zatrucia tlenkiem węgla

W 2021 roku na terenie woj. mazowieckiego powstało aż 1251 pożarów, w tym 687 w obiektach mieszkalnych. Niestety w pożarach 15 osób straciło życie a 30 odniosło obrażenia, w tym aż 13 osób zginęło we własnych domach a 22 zostały ranne. Ponadto, mazowieccy strażacy w 2021 roku uczestniczyli w 50 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których 14 osób uległo podtruciu czadem, niestety jedna osoba straciła życie.

W związku z trwającym sezonem grzewczym straż pożarna przypomina o obowiązkowych okresowych przeglądach instalacji gazowej i elektrycznej oraz kontroli przewodów wentylacyjnych i czyszczeniu przewodów kominowych. W 2021 roku strażacy na Mazowszu uczestniczyli już w 300 pożarach sadzy w kominie, które stanowią poważne zagrożenie zdrowia i życia dla ludzi oraz mogą spowodować m. in. pożar dachu lub sąsiadujących budynków.

Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

Niebezpieczny śnieg i sople lodowe na budynkach

Śnieg może stanowić groźne obciążenie dla konstrukcji dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. 

Bezpieczeństwo zamarzniętych akwenach

Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Mimo ostrzeżeń, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób. Spacer po zamarzniętej rzece lub  stawie jest bardzo ryzykowne i może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Wchodząc na zamarznięty akwen, zawsze ryzykujesz życiem.

Zwracajmy uwagę na osoby, którym grozi wychłodzenie

Apelujemy, aby zimą zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze – zwłaszcza takie, które po zmroku przebywają na zewnątrz budynków. Należy zawiadomić służby ratunkowe gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie.

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

{"register":{"columns":[]}}