W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zostać strażakiem

Wymogi stawiane kandydatom do służby przygotowawczej

Wymogi stawiane kandydatom do służby zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej


Szkoły Państwowej Straży Pożarnej

Kolejną możliwością podjęcia służby w Państwowej Straży Pożarnej jest przyjęcie do służby kandydackiej do jednej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej.

Szczegółowe informacje o sposobie naboru oraz przebiegu kształcenia można znaleźć na stronach internetowych tych szkół:

  • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie: www.sgsp.edu.pl
  • Centralna Szkoła PSP w Częstochowie: www.cspsp.pl
  • Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie: www.sapsp.pl
  • Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu: www.sapsp.edu.pl

Służba cywilna

W strukturach PSP mogą być również zatrudniani pracownicy cywilni. Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1111 tekst jednolity), każdy obywatel ma prawo do informacji o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej, a nabór do służby cywilnej jest otwarty oraz konkurencyjny.

Dyrektor generalny urzędu organizuje nabór kandydatów do korpusu służby cywilnej w kierowanym przez siebie urzędzie poprzez umieszczenie ogłoszenia o naborze w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu oraz poprzez opublikowanie go w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu. W związku z powyższym, należy śledzić oba biuletyny. Z chwilą ukazania się ogłoszenia o interesującym stanowisku pracy, należy złożyć wymagane dokumenty w danej jednostce organizacyjnej PSP.

Szczegółowych informacji dotyczących aktualnych możliwości podjęcia pracy lub służby w PSP oraz odpowiedzi na wszystkie pytania z tym związane udzielają komórki kadrowe komendy wojewódzkiej oraz komend powiatowych (miejskich) PSP.

{"register":{"columns":[]}}