W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja prewencyjna „Bezpieczne żniwa”

24.07.2024

Na zdjęciu widać grafikę przedstawiającą odległości jakie powinno zachować się podczas usytuowania sterty i stogów.

Okres wakacyjny, który dla większości z nas kojarzy się przede wszystkim z planowaniem letnich urlopów i wypoczynkiem dla rolników oznacza intensywne prace podczas żniw. Dlatego gnieźnieńscy strażacy wraz z funkcjonariuszami Policji oraz przedstawicielami Okręgowej Inspekcji Pracy i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego realizowali działania na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas prac polowych. Często podczas prac związanych ze zbiorem płodów rolnych zaangażowana jest cała rodzina (w tym dzieci), dlatego tak ważnym elementem jest rozwaga i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bhp chronisz nie tylko życie i zdrowie, ale uczysz tych zasad własne dzieci, które uważnie Cię obserwują i naśladują. Podnoszenie świadomości związanej z zagrożeniami pożarowymi, to ważny aspekt zwiększenia bezpieczeństwa na terenach wiejskich, zarówno w czasie prac polowych jak i podczas transportu.

Niewiedza może narażać na niebezpieczeństwo, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które bezwzględnie należy przestrzegać.

Prawidłowe czynności podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych:

  • Zawsze stosuj się do wskazań podanych w instrukcjach obsługi, szczególnie przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem mechanicznym.
  • Stosuj silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony.
  • Staraj się, by minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej wynosiła przynajmniej 5m.
  • Silniki spalinowe ustaw na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej.
  • Zabezpiecz urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier.
  • Zapewnij drogę ewakuacyjną dla ludzi i sprzętu.
  • Materiały pędne, np. paliwa, przechowuj w naczyniach zamkniętych i nietłukących się w ilości, która nie przekracza dobowego zapotrze­bowania; przechowuj je w odległości co najmniej 10m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych.
  • Miejsca, w których prowadzi się omłoty wyposaż w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

Aby zabudowania gospodarcze i płody rolne były odpowiednio zabezpieczone, zachowaj następujące odległości podczas umiejscowienia stogów w swoim gospodarstwie rolnym:

  • od dróg wewnętrznych i granic działki - 10m,
  • od budynków wykonanych z materiałów niepalnych i pokryciu co najmniej trudnozapalnym - 20m,
  • od budynków wykonanych z materiałów palnych - 30m,
  • od dróg publicznych - 30m,
  • torów kolejowych - 30m,
  • od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30m,
  • między stertami i stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30m,
  • od lasów i terenów zadrzewionych - 100m.

Pas ochronny - wokół stogów (baloty słomy) należy wydzielić w odległości 3m od ich obrysu powierzchnię  (oboranie) o szerokości co najmniej 2m.

Pamiętaj!

  1. Zabronione jest palenie tytoniu w trakcie obsługi sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu.
  2. Zabronione jest używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych.
  3. Produkty roślinne składuj w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie - dbaj o to, by były odpowiednio suche. Jeśli musisz składować produkty niedosuszone, okresowo sprawdzaj ich wewnętrzną temperaturę.
  4. Zabronione jest wypalanie roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin.
  5. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów magazynowych oraz inwentarskich, zapewniają i wdrażają instrukcję bezpieczeństwa pożarowego - instrukcja jest wymagana dla obiektów magazynowych o kubaturze brutto budynku przekraczającej 1000m3 i obiektów inwentarskich przekraczających 1500m3.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}