DZIAŁANIA PREWENCYJNE NA TERENIE POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO
03.11.2021
Spotkanie z seniorami
W dniach 20 i 27 października br. odbyły się spotkania prewencyjne w ramach programu „Bezpieczny Senior” dla mieszkańców gminy Czerniejewo. W Świetlicy Wiejskiej w Grabach oraz Świetlicy Wiejskiej w Pawłowie zorganizowano, przy współpracy z Radą Seniorów, dwa spotkania mające na celu zwiększenie świadomości seniorów oraz osób starszych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Funkcjonariusze pionu kontrolno-rozpoznawczego mł. bryg. Adam Domagalski oraz st. kpt. Beata Bułat omówili Kampanię informacyjno-edukacyjną Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, a także pokazali zasady działania czujek tlenku węgla oraz dymu i jakie korzyści za sobą niesie zamontowanie ich w mieszkaniu. Przedstawili obowiązujące przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej oraz przybliżyli jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa mogą czyhać w naszym domu i jak się przed nimi ustrzec. Strażacy przypomnieli również o obowiązkowych przeglądach przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych. Seniorzy chętnie włączyli się w dyskusję i zadawali pytania. Spotkania cieszyły się zainteresowaniem oraz przebiegły w miłej atmosferze.
Konkurs w przedszkolu
„Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci” – kierując się tą ideą Przedszkole nr 9 „Leśne Ludki” w Gnieźnie zorganizowało konkurs „Bezpieczny przedszkolak”, który odbył się 27 października br. W Konkursie udział wzięły 4 dwuosobowe drużyny z przedszkoli z terenu Miasta Gniezna. Funkcjonariusz KP PSP w Gnieźnie st. str. Kamila Kozłowska zasiadła w jury konkursowym wraz z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie oraz Ratownikiem Medycznym. Uczestnicy znakomicie poradzili sobie z przygotowanymi dla nich zadaniami. Dzieci wykazały się znakomitą wiedzą na temat bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną wykonując zadania przygotowane przez organizatorów. Wszystkie zgromadzone dzieci, otrzymały pamiątkowe nagrody oraz odblaski podarowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.
Nagrody dla laureatów konkursu z gminy Kłecko
30 października br. w KP PSP w Gnieźnie odbyło się spotkanie z mieszkańcami gminy Kłecko, którzy byli zwycięzcami w zeszłorocznym konkursie „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Konkurs był orgaznizowany przez Gminę Kłecko, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie oraz Komisariat Policji w Kłecku. Wśród nagród konkursowych, oprócz czujek tlenku węgla, zwycięzcy dostali zaproszenie na spotkanie w Komendzie tutejszej jednostki. W sobotni poranek, po przywitaniu gości przez st. kpt. Łukasza Michalaka – Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, rozpoczęła się lekcja prewencyjna z wykorzystaniem Mobilnego Symulatora Zagrożeń Pożarowych – domku jednorodzinnego oraz modułu lasu. Dzięki realistycznej symulacji można było zaobserwować jak dochodzi do pożaru przy nieostrożności osób dorosłych oraz dzieci, a także użytkując uszkodzony sprzęt elektryczny. Kolejnym punktem spotkania była lekcja udzielania Pierwszej Pomocy przeprowadzona przez gnieźnieńskich strażaków. Uczestnicy mieli okazję nabyć umiejętności z zakresu prawidłowego uciskania klatki piersiowej oraz zachowania w przypadku nagłych stanów zagrożenia zdrowia i życia. Po intensywnych ćwiczeniach przyszedł czas na poznanie floty oraz wyposażenia sprzętowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Na końcu spotkania, zarówno dzieci jak i dorośli, mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy operując prądownicą. Goście opuszczali mury Komendy z uśmiechem na twarzy oraz przepełnieni emocjami i wrażeniami. Tym samym dziękujemy za udział w konkursie, którego celem była edukacja dotycząca zagrożenia jakim jest tlenek węgla oraz zapraszamy w udziału w tegorocznej krzyżówce konkursowej. Szczegóły niebawem.
Prewencja ogólna
Funkcjonariusze gnieźnieńskiej Komendy przez cały czas prowadzą działania z zakresu prewencji społecznej. Mając na celu edukację społeczności, a w szczególności dzieci i młodzież, organizujemy spotkania w KP PSP Gnieźnie oraz chętnie odwiedzamy placówki oświatowe. Podczas spotkań przybliżamy tematy związane z szerokorozumianymi zagrożeniami, omawiamy bezpieczne zasady, przedstawiamy jak wygląda praca strażaka oraz kształtujemy prawidłowe zachowania i nawyki w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, utrwalamy znajomość telefonów alarmowych oraz prezentujemy jak prawidłowo przekazywać informacje dyspozytorowi alarmowemu