W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania związane z przejściem nawałnicy nad Gnieznem

Nawałnica nad Gnieznem

W poniedziałek 20 maja br. przez powiat gnieźnieński przeszła komórka burzowa, która spowodowała ulewny deszcz oraz opady gradu skutkując zniszczeniami oraz zalaniem na terenie miasta Gniezna. Interwencje Straży Pożarnej zostały podjęte natychmiastowo z uwzględnieniem zdarzeń priorytetowych,  gdzie występowało zagrożenie życia i zdrowia.

Skrót najważniejszych informacji:

20 maja 2024 roku

W poniedziałek 20 maja 2024 roku ok. godz. 13:00 nad Gnieznem rozpoczęła się nawałnica, z silnym deszczem i gradem, która trwała przez kilkadziesiąt minut. Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie zaczęły wpływać zgłoszenia o licznych podtopieniach, zalanych pomieszczeniach, zablokowanych drogach, a także kilku uszkodzonych dachach. 

Po godz. 13:00 do działań zadysponowano liczne siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń dodatkowo zadysponowano kilka zastępów strażaków z sąsiadującego powiatu poznańskiego.


O godz. 16:00  na terenie powiatu gnieźnieńskiego odnotowano już blisko 240 zgłoszeń, w związku z nawałnicą. Po godz. 16:00 do Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie przybył st. bryg. Tomasz Wiśniewski, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wraz z grupą operacyjną, w celu skoordynowania sił i środków biorących udział w działaniach ratowniczych oraz wsparcia ich działań. Po rozpoznaniu, ze względu na wciąż przybywającą liczbę zdarzeń, nastąpiła kategoryzacja, tak, żeby obsłużyć miejsca, w których priorytetem było wsparcie sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Zwrócono uwagę na możliwość wystąpienia sytuacji zagrożenia życia, jednak poza jednym zdarzeniem, podczas którego strażacy ewakuowali osobę poszkodowaną z zalewanego pojazdu, po analizie bieżących zdarzeń wykluczono taką ewentualność. Przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie zorganizowano briefing prasowy, w którym udział wzięli m.in. Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendant Powiatowy PSP w Gnieźnie, Prezydent Miasta Gniezna, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie.


Na godz. 17:00 Prezydent Miasta Gniezna zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, na które zostali zaproszeni przedstawiciele Wojewody Wielkopolskiego, przedstawiciele służb zaangażowanych w działania ratownicze i porządkowe na terenie Gniezna oraz przedstawiciele instytucji samorządowych. Podczas posiedzenia przedstawiono sytuację, prognozę na kolejne godziny, przeanalizowano, jakie wsparcie można udzielić mieszkańcom i samorządowi w związku z zaistniałą sytuacją. Nakreślono plan działania na kolejne godziny i kolejny dzień.


O godz. 17:45 odnotowano blisko 270 zgłoszeń, którymi zajmowały się siły i środki PSP i OSP oraz pozostałe służby.

O godz. 21:00 strażacy odnotowali nieco ponad 300 zgłoszeń, a w kolejnej godzinie ich liczba zaczęła spadać.


21 maja 2024 roku

O godz. 6:00 po zweryfikowaniu wszystkich zgłoszeń związanych z anomaliami pogodowymi z blisko 270, podjęcia interwencji wymagało 190, w tym w miejscowości Gniezno ponad 140 zdarzeń.

Ok. godz. 9:00 na teren pow. gnieźnieńskiego skierowano pojazd SCKn + przyczepę pompową z KP PSP z Wrześni, w celu wsparcia wypompowywania wody z zalanego terenu rekreacyjnego.

Na godz. 10:30 prowadzonych jest około 8 zdarzeń w pow. gnieźnieńskim dotyczących wczorajszych anomalii pogodowych, a od wczoraj strażacy podejmowali działania ratownicze łącznie podczas 165 zdarzeń.

O godz. 11:30 w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, zwołane przez Wojewodę Wielkopolską. Po posiedzeniu zespołu Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk oraz przedstawiciele służb zaangażowanych w pomoc na terenie powiatu gnieźnieńskiego spotkali się z dziennikarzami na briefingu prasowym, by podsumować dotychczasowe działania.

Sytuacja podczas interwencji cały czas jest monitorowana przez kierownictwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie na czele z Panią Komendant – bryg. Martą Kacprzycką.

W ciągu całego dnia prowadzone były działania mające na celu usuwanie skutków nawałnicy. Łącznie wpłynęły 42 zgłoszenia związane z zalaniem trenów, posesji oraz piwnic.  


Opracowanie: mł. asp. Martin Halasz (KW PSP w Poznaniu), sekc. Kamila Kozłowska (KP PSP w Gnieźnie)
Zdjęcia: sekc. Kamila Kozłowska (KP PSP w Gnieźnie), zdjęcia zebrane przez KP PSP w Gnieźnie

Zdjęcia (34)

{"register":{"columns":[]}}