NIEŁATWE SŁUŻBY GNIEŹNIEŃSKICH STRAŻAKÓW
10.06.2021
Ostatnie dwie służby strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie nie należały do najłatwiejszych i obfitowały w pożary o znacznej dynamice i wielkości. Informacje o pożarach w gospodarstwach rolnych we wsi Dębowiec (gm. Gniezno) oraz Chłądowo (gm. Witkowo) można znaleźć pod linkiem https://www.gov.pl/web/kppsp-gniezno/dwa-duze-pozary-w-gospodarstwach-rolnych .
Służba pełniona w dniu 10 czerwca br. również przyniosła dwa niebezpieczne pożary, których dynamikę, rozmiary, a co za tym idzie straty materialne dzięki znacznemu zaangażowaniu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz ich szybkim i profesjonalnym działaniom udało się ograniczyć do minimum.
Zgłoszenie o pożarze hali produkcyjnej w miejscowości Łopienno (gm. Mieleszyn) wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Gnieźnie (SK KP) o godzinie 17:43 . Dyżurny SK KP na miejsce zdarzenia zadysponował siły i środki z dwóch powiatów: gnieźnieńskiego - JRG Gniezno GBA-Rt 2,5/25, GCBA-Rt 5/32, GCBA 9,5/50 i SCD – 37 oraz OSP Mieleszyn GCBA-Rt 5/24 i GCBA 6/32, OSP Łopienno GBAM-Rt 2,8/16, OSP Dębnica GBAM 2/8/8 (jednostka pompowa) i OSP Ułanowo GCBA-Rt 5,5/32 oraz wągrowieckiego - JRG Wągrowiec GCBA 6/40, GCBA 9/60 i SCD 30 i OSP Mieścisko GCBA 5/32/2. Na miejsce zdarzenia zadysponowani zostali również dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (pełniący dyżur oficera operacyjnego) oraz zastępca komendanta powiatowego PSP w Gnieźnie (pełniący dyżur komendanta). Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano silne, kłębiaste zadymienie na hali magazynowej, na której malowane są elementy przyczep rolniczych. Na szczęście w hali nie znajdowały się żadne osoby, ponieważ prace zakończono wcześniej. Wewnątrz hali znajdowały się spore ilości farby i podkładu lakierniczego oraz usytuowany przy szczycie hali zbiornik z olejem napędowym (zatankowany do ok. 600 litrów). Właściciel przed przybyciem straży pożarnych odłączył dopływ prądu elektrycznego do budynku. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody w natarciu do wnętrza hali (roty pracowały w aparatach OUO). Kolejny trzeci prąd wody podano w obronie na zbiornik ON. Po przytłumieniu ognia przystąpiono do oddymiania hali z gęstego, smolistego dymu. Na koniec działań wnętrze hali sprawdzono miernikami i kamerą termowizyjną. W trwających ponad 2 godziny działaniach udział wzięło 11 zastępów w sile 44 strażaków PSP i OSP. Część zadysponowanych zastępów zawrócono do bazy ze względu na szybką i skuteczną lokalizację pożaru.
Kolejne zgłoszenie wpłynęło do SK KP w Gnieźnie o godzenie 21:43 i dotyczyło pożaru opuszczonego budynku jednorodzinnego przy ulicy Słowackiego w Gnieźnie. Na miejsce zdarzenia wysłano 4 zastępy z JRG Gniezno GBA-Rt 2,5/25, GCBA-Rt 5/32, GCBA 9,5/50 i SCD-37. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar na 1 piętrze i poddaszu opuszczonego domu jednorodzinnego oraz bardzo duże zadymienie na ul. Słowackiego. Brak ogrodzenia posesji umożliwia swobodny dostęp osobom postronnym. Na miejscu zdarzenia z relacji Policji ustalono, że w budynku często przebywają osoby bezdomne. Działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia (wstrzymano ruch uliczny) oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu (jeden po schodach wnętrza domu, drugi z zewnątrz poprzez wybite "szczytowe" okno). Rota pracująca wewnątrz budynku zabezpieczona w aparaty OUO. Równocześnie z działaniami gaśniczymi sprawdzono czy w budynku nie ma żadnych osób poszkodowanych (nie stwierdzono). Do dokładnego dogaszenia wszystkich zarzewi ognia konieczna była rozbiórka niektórych elementów konstrukcji. Czas trwania działań wyniósł 1 godzinę i 11 minut.