W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NIEŁATWE SŁUŻBY GNIEŹNIEŃSKICH STRAŻAKÓW

10.06.2021

Słoneczny dzień. Trzy czerwone wozy strażackie stoją jeden za drugim na asfaltowej czarnej jezdni. W tle pole i drzewa zielone.

Ostatnie dwie służby strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie nie należały do najłatwiejszych i obfitowały w pożary o znacznej dynamice i wielkości. Informacje o pożarach w gospodarstwach rolnych we wsi Dębowiec (gm. Gniezno) oraz Chłądowo (gm. Witkowo) można znaleźć pod linkiem https://www.gov.pl/web/kppsp-gniezno/dwa-duze-pozary-w-gospodarstwach-rolnych .

Służba pełniona w dniu 10 czerwca br. również przyniosła dwa niebezpieczne pożary, których dynamikę, rozmiary, a co za tym idzie straty materialne dzięki znacznemu zaangażowaniu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz ich szybkim i profesjonalnym działaniom udało się ograniczyć do minimum.

Zgłoszenie o pożarze hali produkcyjnej w miejscowości Łopienno (gm. Mieleszyn) wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Gnieźnie (SK KP) o godzinie 17:43 . Dyżurny SK KP na miejsce zdarzenia zadysponował siły i środki z dwóch powiatów: gnieźnieńskiego  - JRG Gniezno GBA-Rt 2,5/25, GCBA-Rt 5/32, GCBA 9,5/50 i SCD – 37 oraz OSP Mieleszyn GCBA-Rt 5/24 i GCBA 6/32, OSP Łopienno GBAM-Rt 2,8/16, OSP Dębnica  GBAM 2/8/8 (jednostka pompowa) i OSP Ułanowo GCBA-Rt 5,5/32  oraz wągrowieckiego - JRG Wągrowiec GCBA 6/40, GCBA 9/60 i SCD 30 i OSP Mieścisko GCBA 5/32/2. Na miejsce zdarzenia zadysponowani zostali również dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (pełniący dyżur oficera operacyjnego) oraz zastępca komendanta powiatowego PSP w Gnieźnie (pełniący dyżur komendanta).  Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano silne, kłębiaste zadymienie na hali magazynowej, na której malowane są elementy przyczep rolniczych. Na szczęście w hali nie znajdowały się żadne osoby, ponieważ prace zakończono wcześniej. Wewnątrz hali znajdowały się spore ilości farby i podkładu lakierniczego oraz usytuowany przy szczycie hali zbiornik z olejem napędowym (zatankowany do ok. 600 litrów). Właściciel przed przybyciem straży pożarnych odłączył dopływ prądu elektrycznego do budynku.  Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody w natarciu do wnętrza hali (roty pracowały w aparatach OUO). Kolejny trzeci prąd wody podano w obronie na zbiornik ON. Po przytłumieniu ognia przystąpiono do oddymiania hali z gęstego, smolistego dymu.  Na koniec działań wnętrze hali sprawdzono miernikami i kamerą termowizyjną. W trwających ponad 2 godziny działaniach udział wzięło 11 zastępów w sile 44 strażaków PSP i OSP. Część zadysponowanych zastępów zawrócono do bazy ze względu na szybką i skuteczną lokalizację pożaru.

Kolejne zgłoszenie wpłynęło do SK KP w Gnieźnie o godzenie 21:43 i dotyczyło pożaru opuszczonego budynku jednorodzinnego przy ulicy Słowackiego w Gnieźnie. Na miejsce zdarzenia wysłano 4 zastępy z JRG Gniezno GBA-Rt 2,5/25, GCBA-Rt 5/32, GCBA 9,5/50 i SCD-37. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar na 1 piętrze i poddaszu opuszczonego domu jednorodzinnego oraz bardzo duże zadymienie na ul. Słowackiego.  Brak ogrodzenia posesji umożliwia swobodny dostęp osobom postronnym. Na miejscu zdarzenia z relacji Policji ustalono, że w budynku często przebywają  osoby bezdomne.  Działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia (wstrzymano ruch uliczny) oraz  podaniu dwóch prądów wody w natarciu (jeden po schodach wnętrza domu, drugi z zewnątrz poprzez wybite "szczytowe" okno). Rota pracująca wewnątrz budynku zabezpieczona w aparaty OUO. Równocześnie z działaniami gaśniczymi sprawdzono czy w budynku nie ma żadnych osób poszkodowanych (nie stwierdzono). Do dokładnego dogaszenia wszystkich zarzewi ognia konieczna była rozbiórka niektórych elementów konstrukcji. Czas trwania działań wyniósł 1 godzinę i 11 minut.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}