W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Okres grzewczy

Zdjęcie promujące akcję "Okres grzewczy"

Sezon grzewczy to okres pomiędzy 1 października a  31 marca.

Interwencje związane z emisją tlenku węgla, pożarów w kotłowniach lub innych pomieszczeniach, w których znajduje się urządzenie grzewcze mają miejsce cały rok, gdyż wiele osób korzysta z urządzeń grzewczych 365 dni. Jednak w tych miesiącach znacząco zwiększa się ich ilość.

Zwracamy uwagę na właściwą eksploatację i konserwację pieców centralnego ogrzewania. Przypominamy o zachowaniu właściwych odległości składowania opału od pieca oraz zakazie składowania przy palenisku materiałów łatwopalnych.

Wysokie zagrożenie pożarowe stwarza również  zły stan techniczny przewodów kominowych, wynikający m.in. z niewłaściwej ich budowy lub braku konserwacji oraz nie usuwania zanieczyszczeń, a także składowanie bezpośrednio przy uszkodzonych przewodach kominowych materiałów palnych typu papier, drewno itp.

PRZYPOMINAMY!

Na podstawie § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 822), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • co najmniej raz na trzy miesiące w obiektach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • co najmniej raz na sześć miesięcy w obiektach opalanych paliwem ciekłym
    i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

________________________________________________________________________

KATALOG PODMIOTÓW POMOCNYCH PODCZAS OKRESU GRZEWCZEGO

Komenda Powiatowa PSP w Gnieźnie, chcąc wesprzeć właściwą realizację obowiązków nałożonych na właścicieli i zarządców obiektów, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, zamieszcza otwarty katalog podmiotów pomocnych podczas okresu grzewczego, dokonujących usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych.

Poniższa lista podmiotów dotyczy powiatu gnieźnieńskiego. Zbiorczy wykaz podmiotów na terenie innych powiatów z terenu Wielkopolski znajduje się na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

  1. Adi Zakład Kominiarski, 509-598-669
  2. Zakład Kominiarski Krzysztof Koteras Mistrz Kominiarski, 604-861-466
  3. Zakład Kominiarski Miotełka z Wilkowyi, 608-254-282
  4. Zakład Kominiarski Patryk Musiał, 514-663-347
  5. Zakład Kominiarski Adam Kwinecki, 509-277-309
  6. Spółdzielnia Pracy Kominiarzy, 667-507-189

Informujemy, że katalog ma charakter otwarty. W przypadku chęci zamieszczenia kontaktu do kolejnych podmiotów i osób w powyższym katalogu, które mogą wesprzeć właścicieli i zarządców obiektów w realizacji nałożonych obowiązków, prosimy o kontakt z tutejszą komendą na adres Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, ul. B. Chrobrego 22, 62-200 Gniezno ewentualnie telefonicznie pod numerem 47 771 72 05, 47 771 72 03, 47 771 72 04 lub elektronicznie na adres kppspgniezno@psp.wlkp.pl.

{"register":{"columns":[]}}