W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary sadzy – bezpieczeństwo pożarowe

15.01.2025

Pożary sadzy – bezpieczeństwo pożarowe

W ostatnich dniach strażacy coraz częściej interweniują przy pożarach budynków mieszkalnych oraz sadzy w kominach. Groźne zdarzenia na terenie naszego kraju, które wymagały ewakuacji mieszkańców, uwidaczniają skalę zagrożenia.  Mimo szybkiej reakcji służb, pożary te spowodowały znaczne straty materialne. Także dane z pierwszych dni nowego roku podkreślają pilną potrzebę poprawy bezpieczeństwa w naszych domach.

W ciągu zaledwie czternastu pierwszych dni 2025 roku na terenie powiatu gnieźnieńskiego  doszło do 16 pożarów, w tym 7 w budynkach mieszkalnych lub obiektach przylegających do nich. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych.

Z kolei ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w całym 2024 roku strażacy odnotowali 29352 pożarów budynków mieszkalnych, w których zginęły 294 osoby.

Co szczególnie niepokojące, niemal połowa tych zdarzeń – 45% – to pożary sadzy w kominach, których zarejestrowano aż 13198. W roku 2025 strażacy z powiatu gnieźnieńskiego już 4 krotnie interweniowali na zdarzeniach związanych z pożarem sadzy m.in. w Trzemesznie (dwa razy), Czerniejewie oraz Mielnie (gm. Mieleszyn).  

Pożary  sadzy w budynkach mieszkalnych często wynikają z nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych oraz zaniedbań w czyszczeniu przewodów kominowych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na piece opalane drewnem i węglem, które mogą powodować nadmierne osadzanie się sadzy. Aby zapobiegać pożarom mieszkań i kominów, należy przestrzegać kilku zasad:

  • regularne czyszczenie przewodów kominowych – zgodnie z przepisami, należy je przeprowadzać przynajmniej cztery razy w roku przy ogrzewaniu paliwem stałym,
  • stosowanie odpowiedniego opału , który nie prowadzi do nadmiernego osadzania się sadzy,
  • przeglądy instalacji grzewczych – warto je wykonywać przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego,
  • wyposażenie domu w czujniki dymu i tlenku węgla, które mogą uratować życie w sytuacji zagrożenia,
  • edukacja mieszkańców – znajomość zasad postępowania w przypadku pożaru to podstawa skutecznej reakcji.

Dane dotyczące pożarów mieszkań i sadzy w kominach są niepokojące i wskazują na konieczność wzmożonej profilaktyki . Regularne przeglądy i czyszczenie instalacji grzewczych, stosowanie odpowiedniego opału oraz wyposażenie mieszkań w czujniki dymu mogą znacząco zmniejszyć liczbę tragicznych zdarzeń.

Warto pamiętać, że zapobieganie pożarom to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także odpowiedzialności za życie swoje i innych. Zadbajmy o bezpieczeństwo już dziś!

Schemat postępowania w przypadku pożaru sadzy przedstawia infografika.

Opracowanie: mł. bryg. Łukasz Michalak na podstawie danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}