W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WRĘCZENIE DECYZJI O PRZYZNANIU ŚWIADCZENIA RATOWNICZEGO DLA DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH Z TERENU POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

09.04.2022

Zdjęcie grupowe uhonorowanych druhen i druhów wraz z osobami wręczającymi na tle sztandaru OSP

Warsztaty szkoleniowe pn. „INTEGRACJA 2022” w Wiekowie (gm. Witkowo) były okazją do wręczenia wydanych przez komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego, a mianowicie z terenu gminy Witkowo.

W świetlicy wiejskiej, mieszczącej się przy remizie OSP Wiekowo przybyłym druhnom i druhom uroczystego wręczenia decyzji dokonali: w imieniu komendanta powiatowego, jego zastępca st.kpt. Łukasz Michalak oraz poseł na Sejm RP - Zbigniew Dolata, radny województwa wielkopolskiego oraz dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu - Łukasz Grabowski, burmistrz Miasta i Gminy Witkowo Marian Gadziński wraz z zastępcą Markiem Wiatrowskim.

Świadczenie zostało wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. 2021, poz. 2490) i wynosi 200 złotych miesięcznie, a wypłacane będzie jako dodatek do emerytury przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Prawo do świadczenia w wysokości 200 zł przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych, co najmniej raz w roku przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP - tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}