W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

STOP POŻAROM TRAW

30.03.2022

PLAKAT

Początek wiosny to  czas na rozpoczęcie kolejnej edycji kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW.

W kampanii bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe.

Rozpoczęcie kampanii przeciwko wypalaniu traw i nieużytków w marcu nie jest przypadkowe. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów suchej trawy.

Kampanię kierujemy do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty.

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas.

Na terenie powiatu kutnowskiego do 30 marca 2022 roku odnotowaliśmy 114 pożarów, a pożary traw i nieużytków stanowią 47,3 % wszystkich pożarów. Pożary te objęły powierzchnię 6,25 ha, a do gaszenia zużyto 123 m3 wody. Największą liczbę pożarów traw i nieużytków odnotowaliśmy na terenie miasta Kutno (21 pożarów). W wyniku tych pożarów nie odnotowaliśmy osób rannych. W działaniach ratowniczo – gaśniczych przy gaszenie pożarów traw i nieużytków zaangażowane było w sumie 71 zastępów w tym: 24 zastępy z JRG PSP Kutno, 38 zastępów OSP w KSRG i 9 zastępów OSP spoza systemu KSRG.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej:

https://www.gov.pl/web/kgpsp/stop-pozarom-traw-marzec-2022


Tekst: mł. bryg. Mariusz Jagodziński

Zdjęcia: KP PSP w Kutnie

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}