„TAP KUTNO Sp. z o.o.”
TAP KUTNO Sp. z o.o.
Adres Zakładu.
TAP Kutno Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Poprzeczna 5, 99-300 Kutno
http://www.tapkutno.pl
Osoba udzielająca informacji:
Dariusz Marczak – Kierownik Zakładu, tel. 782 007 080.
Zakład produkcyjny TAP Kutno podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. 2022 poz. 2556 t.j.). Spółka TAP Kutno sp. z o.o. dokonała Zgłoszenia, o którym mowa w art. 250 ust.1, Łódzkiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej.
Spółka TAP Kutno sp. z o.o. przekazała również do KW PSP Program Zapobiegania Awariom oraz Raport o Bezpieczeństwie dla zakładu produkcyjnego TAP Kutno. W/w dokumenty przekazano również Łódzkiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska.
Spółka TAP Kutno Sp. z o.o. uzyskała Decyzję administracyjną Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej zatwierdzającą Raport o Bezpieczeństwie dla zakładu produkcyjnego TAP Kutno, poprzedzoną pozytywną opinią Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Opis działalności Zakładu oraz charakterystyka składowanych substancji niebezpiecznych.
TAP Kutno prowadzi działalność w zakresie wytwarzania wysokiej jakości siarczanu miedzi pięciowodnego z przeznaczeniem paszowym i technicznym, przy wykorzystywaniu granulatu miedzi metalicznej pochodzącego z procesu odzysku przeprowadzanego przez podmioty trzecie.
Zakład TAP Kutno został zakwalifikowany jako zakład o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (ZDR) ze względu na przekroczenie określonych przepisami wartości progowych substancji niebezpiecznych stwarzających zagrożenia dla środowiska (dział E), w szczególności miedzi(II) siarczanu (VI) pięciowodnego, będącego wytwarzanym produktem.
Pentahydrat siarczanu miedzi (Nr CAS 7758-99-8, Nr WE 231-847-6) stwarza zagrożenia:
Acute Tox. 4, H302 – Działa szkodliwie po połknięciu.
Eye Dam. 1, H318 – Powoduje poważne uszkodzenie oczu.
Aquatic Acute 1, H400 – Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne.
Aquatic Chronic 1, H410 – Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki.
Substancja nie stwarza zagrożenia pożarowego i wybuchowego. Substancja jest stabilna w normalnych warunkach otoczenia, a także w przewidywanej temperaturze i pod przewidywanym ciśnieniem w trakcie magazynowania oraz postępowania z nim.
Informacje dotyczące głównych scenariuszy awarii przemysłowej.
W przypadku awaryjnego uwolnienia substancji niebezpiecznych stosowanych w zakładzie może dojść do utworzenia rozlewiska. Substancje stosowane w zakładzie nie stwarzają zagrożenia fizycznego ani zagrożenia dla zdrowia. W przypadku awaryjnego uwolnienia substancji niebezpiecznych straty materialne będą związane z utratą produktu, kosztami odpompowania produktu i neutralizacji.
Substancje niebezpieczne dla środowiska wodnego – pentahydrat siarczanu miedzi w przypadku awaryjnego uwolnienia do środowiska wodnego stanowi zagrożenie dla organizmów wodnych. Ze względu na zastosowane środki zapobiegawcze (kontrola zbiorników, rurociągów, tace, systemy kontroli przelewu) nie przewiduje się awarii o zasięgu pozazakładowym.
Ostatecznie w wyniku przeprowadzonej analizy ryzyka, w tym prawdopodobieństwa zagrożenia poważną awarią oceniono, że mimo istnienia niskiego prawdopodobieństwa zagrożenia zastosowane środki zapobiegawcze zapewniają dopuszczalny poziom bezpieczeństwa.
Informacja dotycząca sposobów ostrzegania i postępowania społeczeństwa w przypadku wystąpienia awarii.
W przypadku wystąpienia awarii, pożaru, wybuchu lub innego miejscowego zagrożenia, jeśli ich skutki obejmują swym zasięgiem teren zakładu produkcyjnego TAP Kutno lub/i tereny znajdujące się poza terenem zakładu, ogłasza się alarm.
Ogłoszenie alarmu o awarii na terenie TAP Kutno odbywa się przy użyciu:
Sposób alarmowania w przypadku wystąpienia poważnej awarii – w TAP Kutno zastosowano dwa stopnie alarmowe:
- I stopień – zagrożenie lokalne, nie wykraczające poza obiekt, na którym wystąpiło,
- II stopień – zagrożenie będące następstwem pożaru, wybuchu lub innego zdarzenia mogące wykroczyć poza teren TAP Kutno.
W przypadku wystąpienia pożaru, wycieku lub innego zagrożenia dla osób, mienia lub środowiska, alarm o zagrożeniu w TAP Kutno ogłaszany jest przez syrenę alarmową sygnałem ciągłym trwającym 3 minuty, natomiast odwołanie alarmu – dźwiękiem przerywanym trwającym 3 minuty (dla odróżnienia od alarmu próbnego lub związanego z prowadzonymi ćwiczeniami, którego długość nie przekracza kilkunastu do kilkudziesięciu sekund).
Wraz z uruchomieniem syreny alarmowej podawany jest meldunek do najbliższej jednostki ochrony przeciwpożarowej Państwowej Straży Pożarnej.
Zachowanie się po wystąpieniu awarii – szczegółowe instrukcje dla społeczeństwa, pracowników sąsiednich przedsiębiorstw i innych osób znajdujących się w rejonie zagrożenia, określi Kierujący Działaniem Ratowniczym. Ogólne wytyczne zamieszczono poniżej.
Po usłyszeniu sygnału o awarii na terenie TAP Kutno zleca się wszystkim osobom przebywającym w sąsiedztwie miejsca awarii zastosowanie się do niżej podanych wskazówek:
- Nie zbliżaj się do miejsca zagrożenia
- Nie zbliżaj się do okien zwróconych w kierunku zakładu
- Włącz telewizor lub radio na kanał stacji lokalnej.
- Wysłuchaj uważnie nadawanych komunikatów, w tym przekazywanych przez ruchome środki nagłaśniające.
- Poinformuj sąsiadów o zagrożeniu.
- Postępuj zgodnie z poleceniami nadawanymi w komunikatach. Bezwzględnie wykonuj polecenia przekazywane przez lokalne władze lub służby ratownicze.
- Wychodząc z domu pamiętaj o zabraniu:
- dokumentów tożsamości i innych ważnych dokumentów,
- telefonu komórkowego wraz z ładowarką,
- leków oraz recept w przypadku chorób przewlekłych wymagających stosowania codziennego leków np.: cukrzyca, choroba niedokrwienna serca i inne,
- kluczyków do pojazdów samochodowych, sejfów itp.
- Wychodząc z domu pamiętaj o wyłączeniu dopływu wszystkich mediów do budynku, mieszkania (gaz, prąd, woda).
- Wychodząc z domu pamiętaj o opuszczeniu rolet oraz jego zamknięciu.
- W przypadku znajdowania się w samochodzie, w strefie intensywnego zadymienia – zamknij okna i wyłączyć wentylację, a jeśli widoczność na to pozwala opuść rejon zadymienia możliwie najkrótszą drogą.
- Udaj się do miejsca ewakuacji, które został podany w treści komunikatu.
Źródło:
https://tapkutno.pl/informacja-o-materialach-niebezpiecznych/
- Pierwsza publikacja:
- 19.10.2022 11:33 asp. Bartłomiej Smakowski
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Michał Kaczorowski
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
„TAP KUTNO Sp. z o.o.” | 3.0 | 28.01.2024 10:38 asp. Bartłomiej Smakowski |
„TAP KUTNO Sp. z o.o.” | 2.0 | 28.01.2024 10:35 asp. Bartłomiej Smakowski |
„TAP KUTNO Sp. z o.o.” | 1.0 | 19.10.2022 11:33 asp. Bartłomiej Smakowski |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP