W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia międzygminne "Podłogi 2021"

09.07.2021

Zdjęcie przedstawia lekki samochód rozpoznawczo- ratowniczy marki Nissan Navara, który jako pierwszy dojeżdża używając sygnałów świetlnych do działań ratowniczych. W tle złożone palety z deskami.

W dniu 9 lipca 2021 r. na terenie  zakładu „Podłogi” Sp. z o. o. w Łańcucie ul. Kolejowa 7 zostały zorganizowane i przeprowadzone ćwiczenia międzygminne w zakresie doskonalenia organizacji działań ratowniczo-gaśniczych oraz współdziałania sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, jednostek ochrony przeciwpożarowej, pracowników zakładu, a także podmiotów współdziałających z systemem pod kryptonimem „PODŁOGI 2021”.

Głównym tematem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych oraz praktycznego doskonalenie organizacji akcji w sytuacji wystąpienia pożaru w hali produkcyjnej deski podłogowej z uwzględnieniem utrudnień i komplikacji wywołanych zmianami pozorowanych zagrożeń.

Do udziału w ćwiczeniach zaangażowane zostały siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Czarna, Rakszawa i Żołynia.

Lp. Jednostka Typ zastępu
1. JRG PSP Łańcut SPGaz Iveco
2. JRG PSP Łańcut SLDł Iveco
3. JRG PSP Łańcut SLRR Nissan
4.  OSP Krzemienica GL Ford
5. OSP Medynia Głogowska GBA-Rt Man
6. OSP Medynia Łańcucka GBA-Rt Volvo
7.  OSP Czarna GCBA Volvo
8.  OSP Rakszawa GBA Volvo
9. OSP Rakszawa Kąty GL Lublin
10. OSP Węgliska GLBA Mercedes
11. OSP Żołynia GBA Mercedes
12. OSP Żołynia Kopanie GBM Star
13. OSP Zalesie GBA Man
14. OSP Brzóza Stadnicka GLB Renault
15. OSP Korniaktów Północny GBA Man

 

Scenariusz ćwiczeń:

W wyniku awarii wentylatora na stanowisku szpachlowania drewna jeden z pracowników zauważa wydobywający się dym i spadające iskry na stanowisko robocze. Ze względu na składowanie dużej ilości materiałów palnych w pobliżu miejsca pracy dochodzi do gwałtownego rozwoju pożaru. Podjęta przez pracowników akcja gaśnicza nie przynosi efektu, gęsty dym ogranicza widoczność a jego toksyczne produkty spalania działają drażniąco na układ oddechowy. Pracownicy w panice opuszczają miejsca pracy i poszukują Kierownika Zmiany w celu przekazania informacji o powstałym pożarze. Pożar rozprzestrzenia się na całą halę produkcyjną a kłęby toksycznego dymu ograniczają widoczność na terenie zakładu i przedostają się do wnętrza sąsiednich hal produkcyjnych i budynku administracyjno-biurowego.

Cel organizacji ćwiczeń:

  1. Sprawdzenie przygotowania pracowników zakładu do działań ratowniczych w przypadku wystąpienia pożaru lub innego miejscowego zagrożenia oraz przestrzegania zapisów Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego.
  2. Optymalizacja zasad alarmowania, dysponowania, kierowania i koordynacji działań ratowniczych z udziałem sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu Gminy Czarna, Rakszawa i Żołynia.
  3. Doskonalenie współdziałania jednostek PSP z jednostkami OSP i innymi służbami.
  4. Ocena umiejętności dowodzenia związkami taktycznymi przez kadrę dowódczą Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.
  5. Sprawdzenie praktyczne metod organizacji i prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas:
  • pożaru hali produkcyjnej oraz instalacji technologicznej zagrożonej wybuchem,
  • wystąpienia dodatkowych pozorowanych epizodów wynikających z rozwoju sytuacji pożarowej,
  • pojawienia się utrudnień i komplikacji wywołanych zmianami sytuacji pożarowej,
  • organizacji zaopatrzenia wodnego na potrzeby prowadzenia działań gaśniczych,
  • ewakuacji pracowników i osób poszkodowanych ze strefy zagrożenia oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy,
  • długotrwałych akcji, w których występuje potrzeba zapewnienia ciągłości zabezpieczenia butli z powietrzem, wymiany lub konserwacji aparatów na miejscu prowadzenia działań a także kontroli czasu pracy ratowników w sprzęcie ochrony układu oddechowego.
  1. Podniesie poziom bezpieczeństwa ratowników i usprawnienie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w których jest zapotrzebowanie na dużą ilość sprzętu ochrony układu oddechowego przy użyciu samochodu SPGaz.
  2. Budowa i organizacja łączności radiowej, dysponowanie zastępów do zdarzeń oraz dokumentowanie prowadzonych czynności ratowniczych w SWD-PSP przy wykorzystaniu samochodu SLDł.
  3. Sprawdzenie obiegu informacji pomiędzy Kierującym Działaniami Ratowniczymi a Dyrektor Zakładu „Podłogi” Sp. z o. o. lub osobą przez Niego wyznaczoną a także podmiotami biorącymi udział w działaniach i Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego.
  4. Ocena potencjalnych zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne a także doskonalenie metod wymiany informacji i współdziałania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z podmiotami prowadzącymi działania ratownicze.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Dyrektora Zakładu „Podłogi” Sp. z o. o. w Łańcucie oraz funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Łańcucie.

Opracowanie: bryg. Mariusz Skrobacz, Kamil Blok, KP PSP Łańcut

Zdjęcia: Kamil Blok, KP PSP Łańcut

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}